Czym jest astygmatyzm?

0
813
astygmatyzm

Wady wzroku bardzo często – niestety – idą w parze z astygmatyzmem, nazywanym również niezbornością. Jest to mocno odczuwalne przez pacjenta zaburzenie, które doprowadza do zakrzywienia widzianego przez niego obrazu, a przy tym wyraźnie pogarsza ostrość tego obrazu, co często jest odczuwalne przez pacjentów zwłaszcza w godzinach wieczornych lub w nocy. Sporo o astygmatyzmie mówi strona wrosinski.pl. W tym tekście skupimy się natomiast na zupełnie podstawowych informacjach na temat tego zaburzenia.

W wielu przypadkach jest tak, że osoba, która cierpi na astygmatyzm, nawet nie wie, że rzeczywiście ma z nim do czynienia. Dawniej tego zaburzenia nawet nie diagnozowano. Jeżeli więc osoba dorosła ostatnio sprawdzała swój wzrok kilkadziesiąt lat temu, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie ma zielonego pojęcia o swoim astygmatyzmie. Zdecydowanie jest to bowiem ten typ zaburzenia, z którym spokojnie można żyć. Oczywiście to życie byłoby o wiele bardziej komfortowe bez charakterystycznych objawów przypadłości, ale człowiek ma taką naturę, że jest w stanie przyzwyczaić się do wszystkiego, tak więc może nawet przyzwyczaić się do tego, że widziany przez niego obraz jest jak gdyby trochę zaburzony, trochę nierówny i raczej mało ostry. Mając to na uwadze, tym bardziej można wysunąć prosty wniosek, iż trzeba regularnie chodzić na badania do gabinetów okulistycznych. Akurat badanie wzroku często jest też przeprowadzane przez optyków. Mimo wszystko lepiej będzie, jeżeli wykona je okulista, czyli doświadczony i wykwalifikowany w tych kwestiach lekarz.

Czym charakteryzuje się astygmatyzm?

Pomimo tego, że niektórzy pewnie nawet nie słyszeli nigdy nazwy tej choroby, w rzeczywistości występuje ona bardzo często, bo szacuje się, że nawet u 40% osób mających jakiekolwiek wady wzroku. Jest więc zjawiskiem wyraźnie powszechnym. Jest to zaburzenie, które powoduje, że człowiek nie jest w stanie tak samo postrzegać wszystkich obrazów jak osoba w pełni zdrowa, która tego astygmatyzmu nie ma. Pierwszym krokiem do wyleczenia na pewno jest tu postawienie właściwej diagnozy. Każdy, kto tylko czuje, że jego wzrok nie działa do końca prawidłowo, powinien koniecznie zgłosić się na podstawowe badania lekarskie do gabinetu okulistycznego lub udać się przynajmniej na badania wzroku do gabinetu optycznego. Tak dla własnej wiedzy można też wykonać sobie kilka prostych testów na astygmatyzm w domu. Zazwyczaj polegają one na spoglądaniu na obrazki wypełnione różnymi liniami, które są równe i mają ten sam kolor. W przypadku zamknięcia jednego oka osoba chorująca na astygmatyzm zazwyczaj uzna, że te linie mają różne grubości i często też różne kolory.

A jak wygląda już samo leczenie astygmatyzmu, gdy dojdzie do zdiagnozowania tego zaburzenia? Otóż w jego przypadku najprostszą i najczęściej stosowaną metodą lecznicą jest po prostu korekcja cylindryczna. Za sprawą odpowiednio dopasowanych soczewek korekcyjnych pacjent znów może prawidłowo widzieć. Różnica jest dla niego odczuwalna niemalże od razu.

Źródło: https://www.wrosinski.pl/astygmatyzm/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here