Czym jest tętno?

0
1143
Czym jest tętno?

Tętno to inaczej zwany puls. Jest to falisty ruch naczyń tętniczych. Puls jest zależny od ilości skurczów serca oraz elastyczności ścian tętniczych. Wpływ na puls ma również nasza kondycja. Osoby regularnie uprawiające sport mają zwykle niższy puls. Znaczący wpływ na tętno ma również wiek. Wyższy puls obserwujemy po wysiłku fizycznym albo w czasie trwania silnych emocji, a niższy podczas odpoczynku i snu. Dla naszego zdrowia ważna jest zarówno częstotliwość pulsu, czyli ilość uderzeń serca na minutę, jak i również miarowość, czyli odstępy między uderzeniami. Ważna jest także symetryczność pulsu, czyli inaczej mówiąc tętno po lewej i prawej stronie ciała powinno być identyczne. Uważa się, że im wolniejszy puls, tym lepiej, ponieważ zmniejsza się ryzyko zawału serca i udaru mózgu, ale zbyt niski również nie jest dla nas dobry. Z kolei szybsze tętno bardzo często wiąże się z podwyższonym ciśnieniem, co niesie ze sobą ryzyko wielu problemów zdrowotnych.

Jakie powinno być tętno?

Bardzo ważne jest abyśmy regularnie mierzyli puls. Pomoże to zapobiegać wielu chorobom, takim jak zawał, miażdżyca czy nadciśnienie. Wartości prawidłowego pulsu zależą głównie od naszego wieku i wynoszą:

– 110 – 115 uderzeń na minutę – u płodu
– 130 uderzeń na minutę – u niemowląt
– 100 uderzeń na minutę – u dzieci
– 85 uderzeń na minutę – u młodzieży
– 70 uderzeń na minutę – u dorosłych
– 60 uderzeń na minutę – u ludzi starszych.

Należy pamiętać, że jest to prawidłowy puls w czasie spoczynku lub podczas wykonywania prostych czynności. W trakcie intensywnego wysiłku fizycznego puls rośnie. Jednak nie powinien być zbyt wysoki.

Jeśli serce bije z częstotliwością powyżej 100 uderzeń na minutę, to mamy do czynienia z tachykardią, czyli częstoskurczem. Wiele czynników wpływa na ilość uderzeń serca, dlatego przyczyny wysokiego pulsu mogą być różne. Serce bije szybciej przez stres, gorączkę, alkohol, papierosy, a nawet odwodnienie. Jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, to mamy doczynienia z nadciśnieniem. Może być spowodowane zbyt małą ilością ruchu, zła dietą lub używkami. Przykładowo pijąc regularnie alkohol, bądź paląc papierosy zwiększamy puls. Przez to serce może nie wytrzymać, co wiąże się z zawałem.

Z kolei zbyt niski puls to bradykardia. Jest to zbyt wolna praca serca i występuje przy tętnie niższym niż 60 uderzeń na minutę. O ile u sportowców takie tętno nie budzi podejrzeń, to u innych osób może być objawem chorób serca, niedoczynności tarczycy, albo schorzeń układu nerwowego. Powinniśmy regularnie mierzyć puls, a wszelkie nieprawidłowości zgłaszać lekarzowi, który w razie konieczności skieruje do specjalisty.

anianotuje.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here