Dlaczego fosforan spożywczy jest stosowany przy produkcji wędlin?

0
1714
Dlaczego fosforan spożywczy jest stosowany przy produkcji wędlin?

Dodatki do żywności są ważnym elementem procesu produkcyjnego. Obniżają bowiem koszty produkcji i nadają żywności właściwości umożliwiające bezpieczny transport i leżenie na półce. Jednym z takich dodatków jest fosforan spożywczy. Co jeszcze stosuje się do produkcji żywności?

Jaka jest rola konserwantów?

Za konserwant uważa się związek chemiczny lub ich mieszaninę, która powoduje przedłużenie terminu przydatności do spożycia. Substancje te zapobiegają także rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów. Konserwanty stosowane do produkcji żywności są oznaczone za pomocą symboli o numerach od E200 do E299. Według wytycznych do użytku zostają dopuszczone tylko te substancje, które mają niezawodne działanie i skutecznie hamują rozwój drobnoustrojów. Konserwanty nie mogą także wpływać negatywnie na produkt i zdrowie człowieka. Substancje te możemy podzielić na chemiczne i naturalne. Pierwsze z nich są odpowiedzialne za hamowanie procesów mikrobiologicznych i enzymatycznych. Zaliczamy do nich antyseptyki, antybiotyki oraz substancje, które wykazują działanie konserwujące, ale są stosowane w innym celu. Do tej ostatniej grupy możemy zaliczyć chociażby witaminy czy barwniki. Do naturalnych konserwantów natomiast zaliczymy takie produkty jak sól kuchenna, cukier, przyprawy, czy substancje, które wprowadzamy wraz z dymem wędzarniczym. Jak widać, konserwanty to bardzo szeroka grupa. Przyjrzyjmy się więc bliżej poszczególnym substancjom. Za co one odpowiadają?

Jakie właściwości posiada kwas sorbowy i mrówkowy?

Mówiąc o konserwantach warto zwrócić uwagę na kwas sorbowy. Jest to organiczny związek chemiczny, którego zadaniem jest hamowanie rozwoju pleśni i drożdży. Najczęściej jest on stosowany do produkcji serów. Warto używać go w obecności fosforanów spożywczych. Wówczas jego właściwości wzrastają, dzięki czemu jest o wiele bardziej skuteczny. Kwas sorbowy stosuje się także do produkcji lemoniady i wina. Pełni tam rolę konserwantu. Natomiast dodany do sera, czekolady, czy mrożonej pizzy pomaga utrzymać wilgoć. Poza kwasem sorbowym warto też sprawdzić zalety kwasu mrówkowego. To naturalna substancja, która jest oznaczona symbolem E236. Kwas ten ma silne właściwości grzybobójcze, a przy wysokim stężeniu i niskim pH, może także działać antybakteryjnie.

Fosforan spożywczy – jaka jest jego rola w produkcji wędlin?

Produkcja wędlin także wymaga substancji, które nie tylko wydłużą termin przydatności do spożycia, ale też poprawią jakość produkty. W tym celu stosuje się fosforan spożywczy. Na liście konserwantów będzie on dostępny pod symbolami od E338 do E452. Do tej grupy należy łącznie osiem substancji. Dodanie ich podczas obróbki wędlin sprawia, że wędlina otrzymuje apetyczną barwę. Fosforan spożywczy zatrzymuje też wodę podczas obróbki termicznej, co pozwala zwiększyć wagę produktu. Substancję tę dostarczają do branży mięsnej dystrybutorzy dodatków do żywności. Jednego z nich znajdziesz pod tym adresem http://overlack.com.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/przemysl-miesny-drobiarski-i-rybny/. Fosforan spożywczy stosuje się także do produkcji napojów gazowanych, dżemów, płatków śniadaniowych, czy preparatów białkowych. Jest on więc stosowany w bardzo wielu przypadkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here