Dziecko w samochodzie

0
1099
dziecko w samochodzie

Każdy z nas zapewne choć raz był świadkiem wypadku komunikacyjnego. Takie sytuacje zdarzają się o każdej porze roku, najczęściej przez nieuwagę kierowców, miedzy innymi spowodowaną korzystaniem z telefonu komórkowego w czasie jazdy lub rozmową z pozostałymi pasażerami. Latem zwykle przyczyną wypadków i stłuczek jest brawura i pośpiech, gdyż piękna pogoda i wysoka temperatura sprawiają, że kierowcy częściej przekraczają dozwoloną na danym obszarze prędkość.

Z kolei w okresie jesiennym bądź zimowym, wypadki spowodowane są najczęściej ograniczoną widocznością, spowodowaną opadami śniegu, deszczu jak i powstawaniem gęstych mgieł. Często przyczyną wypadków jest także niedostosowanie prędkości do złych warunków panujących na drodze, spowodowanych minusowymi temperaturami jak i opadami śniegu.

Szczególnie ważne jest, aby przed wyruszeniem w trasę odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i pozostałych pasażerów. Osoby dorosłe powinny zawsze pamiętać o prawidłowym zapięciu pasów bezpieczeństwa. Nie zastosowanie się do tego obowiązku, w razie kontroli drogowej skutkuje wysokim mandatem karnym. W przypadku dzieci istotną kwestią jest przede wszystkim odpowiednio dobrany do wagi dziecka fotelik samochodowy.

Przewożąc dziecko w samochodzie należy pamiętać aby zapiąć je odpowiednio w foteliku, przy użyciu dobrze wyregulowanych pasów bezpieczeństwa, a także o tym, że fotelik musi być zamontowany prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż w tylko wtedy maluch jest odpowiednio zabezpieczony.

W przypadku noworodków i niemowląt o wadzę od 0 do 15 kilogramów, niezbędny jest fotelik samochodowy pełniący jednocześnie funkcję nosidełka. Jest to nie tylko bezpieczne dla maleństwa, ale również bardzo wygodne dla jego opiekunów. W takim foteliku zazwyczaj można umieszczać dzieci już od pierwszych dni życia. W zależności od wybranego modelu można zamontować go przodem, bądź tyłem do kierunku jazdy. Zazwyczaj posiada on także odpowiednie adaptery, dzięki którym fotelik można również zamontować w stelażu wózka dziecięcego.

samochód

Takie nosidełko zazwyczaj sprzedawane jest w zestawie wraz z wózkiem a także dostępne osobno. Występuje ono w wielu wzorach i wersjach kolorystycznych.
Gdy waga dziecka przekracza 13 kilogramów, a dziecko potrafi już stabilnie siedzieć, nie męcząc się w tej pozycji, fotelik niemowlęcy należy wymienić na model odpowiedni dla tej grupy wagowej.

Zazwyczaj tego typu foteliki samochodowe posiadają również regulację, która pozwala na rozłożenie go do pozycji półleżącej, dzięki temu maluch może przespać się w komfortowej i bezpiecznej pozycji podczas długiej podróży. Taki fotelik zwykle montowany jest za pomocą pasa samochodowego, a dziecko zapina się pasami umieszczonymi w foteliku.

Dla starszego dziecka, którego waga przekroczyła już 20 kilogramów należy zakupić fotelik w przedziale wagowym od 15 do 36 kilogramów. W takim modelu dziecko zwykle zapinane jest pasami samochodowymi, a montaż w samochodzie nie wymaga wysiłku.

Kupując fotelik samochodowy dla swojego dziecka, należy wybrać model sprawdzonego producenta, posiadający atest bezpieczeństwa i spełniający wszelkie wymagane normy, aby zapewnić swojemu maluchowi jak największe bezpieczeństwo w czasie podróży. Nie bez znaczenia jest też waga fotelika. Eksperci zgodnie twierdzą, że im cięższy model, tym bezpieczniejszy. Masywny fotelik jest w stanie lepiej uchronić dziecko przed niebezpiecznym urazem w trakcie wypadku komunikacyjnego lub stłuczki.

Ogromny wybór fotelików oferują sklepy stacjonarne jak i internetowe z akcesoriami dla niemowląt i małych dzieci, sklepy z wózkami dziecięcymi, a także niektóre markety.
Ceny fotelików w zależności od producenta lub dodatkowych akcesoriów mieszczą się w przedziale od 150 do nawet ponad 1000 złotych.

rodzina w aucie

Aby dziecko w podróży nie nudziło się, dobrym pomysłem jest zakup zabawek, które można przymocować do fotelika. Świetnie w czasie podróży sprawdza się także organizer, montowany na oparciu przedniego siedzenia, w którym maluch może w wygodny sposób przechowywać swoje akcesoria. Przed podaniem dziecku zabawek, zawsze trzeba je w miarę możliwości umyć i wysuszyć.

Należy pamiętać, aby w czasie jazdy samochodem w żadnym wypadku nie pozwalać dziecku na jedzenie ani picie, gdyż w przypadku gwałtownego hamowania lub uderzenia mogło by się ono zadławić.
Warto pamiętać, że również w przypadku przewożenia w samochodzie zwierzęcia powinno ono być odpowiednio zabezpieczone, na przykład poprzez umieszczenie pupila w specjalnej klatce transportowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here