Kalendarz badań w ciąży

0
1796
badania w ciąży

Każda kobieta będąca w ciąży ma swoje prawa, ale i obowiązki. Zostały one określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Aktualnie obowiązuje jeszcze stara ustawa z 2011 roku. Natomiast 16 sierpnia 2018 roku została uchwalona nowa ustawa w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej i zacznie obowiązywać z dniem 1 stycznia 2019 roku.

W standardzie tym zawarte są wszelkiego rodzaju działania związane z ciążą, porodem i okresem poporodowym. Kobieta ciężarna, dzięki niemu może ułożyć własny plan porodu, zna swoje prawa i umie z nich korzystać. Znajduje się w nim także tzw. kalendarz badań w ciąży.

Został on podzielony na określone tygodnie ciąży

Do 10 tygodnia ciąży lub w chwili pierwszego zgłoszenia się na badanie, kobieta powinna mieć wykonane badanie podmiotowe i przedmiotowe, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badanie gruczołów sutkowych, określenie masy ciała, wzrostu i wskaźnika BMI. Powinno zostać ocenione ryzyko ciążowe. Dodatkowo powinna być zapoznana z zasadami zdrowego tryby życia w ciąży.

Powinny jej być przekazane informacje o możliwości wykonania badań w kierunku chorób uwarunkowanych genetycznie. Z badań diagnostycznych wykonuje się wtedy badanie w kierunku grupy krwi, przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych, morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie cytologiczne, badanie stężenia glukozy, badanie VDRL, HIV i HCV, badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki oraz oznaczenie TSH. Zaleca się też wtedy wykonanie kontroli stomatologicznej.

kalendarz badań w ciąży

W 11-14 tygodniu ciąży wykonuje się badanie ultrasonograficzne zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

W 15-20 tygodniu ciąży wykonujemy morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu.
Między 18 a 22 tygodniem kobieta ma wykonywane kolejne badanie USG.

W 21-26 tygodniu ciąży badamy stężenie glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (w 24-26 tygodniu ciąży)- trzypunktowe oznaczenie stężenia glukozy: przed podaniem (na czczo), po 1 i 2 godzinie od podania glukozy. Do tego wykonujemy badanie ogólne moczu, badanie przeciwciał anty-D u kobiet RH (-).

Między 27 a 32 tygodniem ciąży wykonujemy badanie ogólne moczu, morfologię krwi, przeciwciała anty-D u kobiet Rh (-), badanie ultrasonograficzne. Jeżeli występują wskazania podajemy także immunoglobuliny anty-D (28-30 tydzień ciąży).

W 33-37 tygodniu ciąży wykonujemy morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badanie antygenu HBs, badanie HIV. Pobieramy także posiew z pochwy i odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących (35-37 tydzień ciąży). Wykonujemy badanie VDRL, HCV w grupie kobiet ze zwiększonym populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia.

W 38-39 tygodniu ciąży wykonujemy tylko morfologię krwi i badanie ogólne moczu.
W uzasadnionych przypadkach można także wykonać inwazyjne badania prenatalne.

Między 11 a 14 tygodniem ciąży wykonujemy amniopunkcję oraz biopsję kosmówki, między 15 a 22 amniopunkcję, a między 21 a 26 tygodniem kordocentezę.
Na każdej wizycie kontrolnej powinny być wykonywane badania przedmiotowe i podmiotowe. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi również jest wykonywany na każdej konsultacji. Matka powinna też dostawać wszelkie informacje o prawidłowym stylu życia czy ryzyku ciążowym.

Niezwłocznie po 40 tygodniu ciąży wykonuje się badanie USG i KTG.
Warto wspomnieć, że kobieta w okresie fizjologicznej ciąży powinna być konsultowana nie rzadziej niż co 3-4 tygodnie w zależności od zaawansowania ciąży, w uzasadnionych przypadkach częściej.

w ciąży

Każde badanie w ciąży ma swój sens i jest potrzebne

Grupa krwi oraz czynnik Rh jest tak naprawdę najważniejszym z nich. Jest potrzebne w przypadku transfuzji krwi, ale też do wykluczenia lub zdiagnozowania konfliktu serologicznego, a w przypadku kiedy do niego dojdzie, aby móc w odpowiednim czasie podać przeciwciała dla uniknięcia groźnych powikłań w rozwoju dziecka.
HBs to test na nosicielstwo zapalenia wątroby typu B. Jeśli wyjdzie dodatni, tuż po porodzie podaje się dziecku immunoglobulinę, aby zapobiec zakażeniu.

Morfologia służy ocenie stanu zdrowia, wykluczeniu anemii oraz różnego rodzaju infekcji. W przypadku niskiej hemoglobiny podaje się preparaty wielowitaminowe lub żelazo.
Badanie ogólne moczu pozwala sprawdzić, czy nerki pracują prawidłowo i czy nie doszło do zapalenia układu moczowego. W razie obecności cukru, sprawdza się, czy ciężarna nie cierpi na cukrzycę.
KTG natomiast pozwala monitorować pracę serca dziecka i skurcze macicy. Trwa to około 15 minut. Jeśli odbiega od normy, może wskazywać m.in. na zatrucie ciążowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here