Karmienie piersią – co jeść

0
1495
karmienie piersią - co jeść

Jadłospis karmiącej mamy musi być zróżnicowany, dobrze zbilansowany i przede wszystkim zdrowy. Powinien dostarczać i mamie, i samemu dziecku wszystkich najważniejszych i niezbędnych składników odżywczych, w tym przede wszystkim witamin i substancji mineralnych.

Okres karmienia piersią jest bardzo ważny dla samego maluszka

Jedynym pokarmem, który występuje w jego diecie, jest jak na razie mleko jego matki, dlatego to od jego jakości może zależeć rozwój i zdrowie maluszka. Karmienie piersią – co jeść, aby uzyskać jak najwyższą jakość naturalnego pokarmu? Jakich produktów nie może zabraknąć w jadłospisie kobiety karmiącej piersią, a których z nich powinna ona koniecznie unikać?

Bardzo częstym błędem popełnianym przez karmiące matki, zwłaszcza te „początkujące”, które po raz pierwszy w swoim życiu próbują odnaleźć się w tej nowej dla nich roli, jest stosowanie bardzo restrykcyjnych diet. Wydawać by się mogło, że dieta dobra dla dziecka powinna opierać się na prostych, naturalnych i pełnowartościowych produktach. Kobieta, która zamierza stosować taki jadłospis, zaczyna więc eliminować ze swojego stylu żywienia coraz to ciekawsze artykuły.

Popełnia tym sposobem poważny błąd. Jeżeli bowiem ona sama nie dostarczy sobie odpowiednich substancji odżywczych, to jej zdrowie jako pierwsze zacznie szwankować. Naturalne procesy regeneracyjne zostaną zaburzone. Organizm matki stanie się po prostu wycieńczony, a musi on powrócić do swojego naturalnego stanu po ciąży, która też była dla niego męczącym i trudnym etapem.

karmienie piersią

Tak naprawdę to, co je podczas karmienia sama matka, nie ma jakiegoś znaczącego wpływu na jakość czy ilość tworzącego się w jej piersiach pokarmu. Dużo mocniej wpływa na organizm samej matki, który musi być przecież zdrowy, jeżeli kobieta chce mieć siły i energię do zadbania o swoją pociechę.

Karmienie piersią – co jeść, a czego unikać?

Na pewno na tym etapie kobieta powinna ograniczyć spożycie przetworzonych pokarmów. Do tych najgorszych zalicza się m.in. fast foody, czyli wszelkiego rodzaju pizze, frytki, zapiekanki czy hamburgery. Niezdrowe i niewłaściwe okazują się także typowe „gotowce”, które ostatnio w sklepach spożywczych osiągają zawrotną popularność. Są to szybkie rozwiązania, po które każdy z chęcią sięga w momencie, gdy nie ma czasu na przygotowywanie pełnowartościowego posiłku.

W tych gotowcach ukrywa się jednak masa chemicznych dodatków, które szkodzą i matce, i jej dziecku. Do grupy „zakazanych” produktów należy też dodać wszelkiego rodzaju słodycze. W większości przypadków te wszystkie czekolady, batoniki, wafelki i cukierki składają się z samego tłuszczu (najgorsze, bo utwardzonego) oraz masy białego cukru, który nie jest ani zdrowy, ani tym bardziej odżywczy. Na czas karmienia najlepiej całkowicie wyeliminować z diety te wszystkie artykuły.

Później, gdy dziecko już trochę podrośnie i zacznie żywić się innymi produktami, można będzie do nich powrócić i od czasu do czasu pozwolić sobie na nie bez żadnych wyrzutów sumienia. Okres karmienia jest jednak wyjątkowym stanem i tak też należy go traktować. Aby w jego trakcie zapewniać dziecku tylko to, co dla niego najlepsze, trzeba zadbać przede wszystkim o siebie – każda mama tak właśnie powinna postąpić.

Karmienie piersią – co jeść, skoro artykuły składające się wyłącznie z pustych kalorii nie są w żadnym wypadku wskazane? Najważniejszą zasadą jest przede wszystkim regularne jedzenie. Dwa posiłki dziennie przesadnie obciążą żołądek, a układ trawienny na pewno nie będzie w stanie spokojnie ich przetworzyć. Lepiej jeść mniej, a częściej. Typowy dzienny jadłospis kobiety karmiącej powinien składać się z pięciu lub nawet sześciu niewielkich objętościowo posiłków. Przeciętnej kobiecie powinny one dostarczać ok. dwóch tysięcy pięciuset kalorii.

owoce

Jest to dość duża ilość, którą spokojnie najadłby się nawet rosły mężczyzna, ale należy pamiętać o tym, że ma ona odżywić i samą matkę, i jej dziecko. Warto też uwzględnić w diecie zwiększoną ilość płynów. Kobietom karmiącym zaleca się wypijanie przynajmniej trzech czy nawet czterech litrów wody dziennie. Powinna być to woda niegazowana. Jeśli chodzi natomiast o same posiłki, najlepiej tworzyć je ze zróżnicowanych produktów.

Właściwe dla dziecka będą na pewno różnorodne ryby, chude mięsa, jajka oraz owoce i warzywa. Owoce i warzywa tak naprawdę powinny występować w każdym posiłku mamy karmiącej. Jako że są one najlepszym źródłem witamin i minerałów, dzięki nim właśnie można zadbać o jakość swojego mleka i ją zauważalnie podwyższyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here