Kłopoty referowania

0
203
Kłopoty referowania

Jesteś studentem pierwszego roku i nagle orientujesz się, że prócz uroków studiowania, które poznałeś do tej pory jest jeszcze sesja. Boisz się, że nieczuła machina administracyjna bezwzględnie rozszarpie twoją dotychczasową beztroskę. Będziesz musiał porzucić marzenia o dyplomie, który miał być przepustką do stanowisk wysokopłatnych. Nic dziwnego. Takie niepokoje nawiedzają większość pierwszoroczniaków. Przestań się mazać i podejdź do sprawy metodycznie. Za zbyt dużą liczbę nieobecność dostałeś karny referat? Świetnie! Referaty są tymi formami, które pisze się szybko i sprawnie. Jak napisać referat?

Najpierw trochę teorii. Referat to wypowiedź naukowa, w której nadawca (ty) przedstawia przede wszystkim fakty i poglądy dotyczące innych prac naukowych. W referacie mogą, ale niekoniecznie powinny, pojawić się sądy i oceny autora. Z tym ostrożnie! Pierwszym krokiem do napisania referatu jest zatem wybranie tematu i zrobienie odpowiedniego reaserchu naukowego. Jeśli już masz materiały możesz przystąpić do przygotowania pracy.

Charakterystyczny dla referatu układ to:
– ogólne wprowadzenie – omówienie tematu, przedstawienie kontekstu zagadnienia oraz zaprezentowanie siebie jako twórcy (np. poprzez ciekawostki i anegdoty),
– przedstawienie planu wystąpienia – twoi odbiorcy potrzebują planu, aby komfortowo móc śledzić kolejne punkty, których się spodziewają,
– treść właściwa referatu,
– podsumowania, wnioski, komentarze,
– informacje bibliograficzne.

Pamiętaj, że referat powinien charakteryzować się prostym, zrozumiałym dla odbiorcy językiem wypowiedzi. To nie czas i miejsce na popisy elokwencji. Referat docelowo jest formą mówioną, dlatego wstępny projekt, który napiszesz musi uwzględniać późniejszą możliwość wygłoszenia. Pamiętaj o elementach zwracających uwagę słuchacza: pytaniach retorycznych, bezpośrednich zwrotach do adresata, zwrotach podtrzymujących uwagę, np. żartobliwych wtrąceniach. W związku z tym, że jest on formą naukową powinieneś używać naukowego języka (unikaj wyrażania emocji, pisz bezosobowo).

Powodzenia!

sfora.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here