Niemowlę wymiotuje

0
1260
niemowle

Wymioty u niemowląt bywają dużym zmartwieniem dla rodziców. Nie można się temu dziwić – wskazują, że trawienie u dziecka nie zachodzi w całkiem normalnym trybie. Dodatkowo, takie objawy u niemowlaka szybko mogą prowadzić do odwodnienia i zakończyć się wizytą w szpitalu. W jakich przypadkach należy zachować szczególną czujność?

Niedoświadczeni rodzice, szczególnie jeśli sprawa dotyczy ich pierwszego dziecka, mogą mylić wymioty z ulewaniem. Różnica jest jednak duża i dobrze ją sobie uświadomić. Wymioty są z reguły bardziej nagłe i obfite niż ulewanie. Polegają na błyskawicznym usunięciu treści żołądka, co jest spowodowane jego podrażnieniem. Ulewaniu nie towarzyszy żadne napięcie żołądka, to łagodna czynność fizjologiczna.

Dlaczego niemowlę wymiotuje?

Przyczyny mogą być różne. Najczęściej występują podczas pierwszego roku życia dziecka. Kiedy nie są obfite, nie powinny stanowić dużego powodu do zmartwień. Świadczą wówczas o drobnych problemach z karmieniem, zazwyczaj niestrawności lub przyjęciu zbyt dużej porcji pokarmu. Zdarza się również, chociaż dość rzadko, że u dziecka występuje alergia np. na białka znajdujące się w pokarmie.

O ile w przypadku ulewania czy niewielkich wymiotów nie trzeba panikować, o tyle przy bardziej intensywnych wymiotach, wskazany jest kontakt z lekarzem. Powodem problemów z oddawaniem treści żołądkowej przez dziecko do czwartego miesiąca życia, może być powiększenie mięśnia na wyjściu z żołądka. W takim przypadku zawartość żołądka jest gwałtownie usuwana, najczęściej po upływie około 30 minut od momentu karmienia.

Najczęściej, wymioty u niemowlaka powoduje infekcja wirusowa. Rzadziej problemy są spowodowane wystąpieniem pasożytów lub bakterii. Do objawów należy złe samopoczucie, rozdrażnienie przeplatane ospałością, a także biegunka i podwyższona temperatura. Niestety rotawirusy, które wywołują wymioty u dziecka, roznoszą się w szybkim tempie. Zdarza się także, że problem wymiotów jest powodowany przez adenowirusy i norowirusy.

dziecko leży

Do innych powodów występowania u dziecka wymiotów należy zapalenie ucha środkowego, a także infekcje układu oddechowego. Podczas podróży wśród powodów może się także znaleźć choroba lokomocyjna. Kiedy niemowle wymiotuje, jest przy tym rozdrażnione, ma wydłużone ataki płaczu i kaszlu. Takie zachowanie może dodatkowo powodować opróżnianie żołądka.

W niektórych sytuacjach należy od razu skontaktować się z lekarzem. Szczególnie, kiedy płacz dziecka nie ustaje z powodu silnego bólu brzucha, w treści żołądkowej pojawia się żółć lub krew, niemowlę ma drgawki. Wśród dodatkowych powodów do niepokoju jest odmowa przyjmowania płynów przez dziecko, występują charakterystyczne objawy odwodnienia tj. suchość w ustach, brak łez i suche pieluchy.

Zdarza się, że wymioty u niemowlaka powodują odwodnienie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy zwracanie treści żołądkowej ma miejsce kilka razy w ciągu dnia. W takich sytuacjach należy często podawać dziecku płyny, aby zmniejszyć następstwa odwodnienia. Płynów nie podaje się jednak od razu po wymiotach, a po upływie kilkudziesięciu minut od ataku, aby dodatkowo nie podrażnić żołądka. Najlepiej, jeśli płynów nie podaje się zbyt dużo, a częściej i małymi łykami.

Kiedy wymioty u dziecka zdarzają się zaraz po posiłku, może to oznaczać błędy w podawaniu mu pokarmu. Lepiej karmić je mniejszymi porcjami, a częściej. Po zakończonym posiłku warto trzymać malca w pionowej pozycji przez około pół godziny. Jeśli dziecko jednorazowo otrzyma zbyt dużą dawkę pokarmu, również może to być przyczyną wymiotów.

Jak reagować w sytuacji, kiedy niemowlę wymiotuje? Kiedy infekcje obejmują układ oddechowy, należy szczególnie zadbać o nos malca. Warto starannie oklepywać plecki, tak aby flegma nie spływała do żołądka i dodatkowo nie drażniła go.

niemowle wymiotuje

Podczas podróży z niemowlakiem, które cierpi na chorobę lokomocyjną, należy przewidzieć w harmonogramie więcej postojów, aby dziecko miało okazję do zaczerpnięcia świeżego powietrza. Podczas podróży nie należy podawać mu dużej ilości pokarmu. Lepiej zrobić to podczas postoju na kilkadziesiąt minut przed kolejnym wejściem do samochodu.

Chociaż w wielu przypadkach wymioty u niemowląt nie stanowią poważnego zagrożenia dla jego zdrowia, warto być czujnym i reagować na bieżąco. Kiedy pojawią się wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa dziecka, bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem. Kiedy niepokój o dziecko przybierze skrajną postać, należy udać się bezpośrednio do szpitala. Wzmożona ostrożność jest zalecana szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia z najmłodszymi dziećmi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here