Noworodek – do kiedy

0
1214
noworodek

Dopiero co urodzonego dziecka nie powinno się nazywać niemowlakiem, podobnie jak tego nieco starszego nie należy określać mianem „noworodka”. Mimo tego te dwa słowa często są stosowane wymiennie i ludzie traktują je dokładnie tak samo. Myślą, że ich znaczenie jest identyczne, podczas gdy określają one konkretny wiek maluszków.

Noworodek – do kiedy dziecko rzeczywiście nim jest?

Noworodkami określa się te dzieci, które dopiero co przyszły na świat. Wydostały się z brzuszka swoich mam i teraz rozpoczynają swoje prawdziwe życie, wszystkiego po kolei i stopniowo się ucząc. Jako że póki co ich organizmy nie są jeszcze w stu procentach rozwinięte, na tym etapie trzeba jak najlepiej zadbać o ich wsparcie i pomóc im w dorastaniu oraz wchodzeniu na kolejne poziomy rozwoju. Noworodek póki co przywyknął jedynie do życia w brzuszku swojej mamy.

Teraz, gdy już udało mu się z niego wydostać, wszystko jest dla niego nowe i obce. Każdy obraz i dźwięk może być dla niego przerażający lub tajemniczy. Ten pierwszy etap życia małego dziecka jest jednym z najważniejszych w jego życiu, dlatego należy tak go zorganizować i ułożyć, aby nie popełnić w nim żadnych poważniejszych błędów. Mogą one bowiem zaburzyć rozwój maluszka. A najprawdopodobniej każdy rodzic wolałby tego jednak uniknąć.

Do kiedy dziecko jest zatem noworodkiem?

Jak długo można je tak nazywać? Ogólnie uznaje się, że noworodkami są dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego miesiąca życia. Zazwyczaj ich wiek wynosi od jednego do czterech tygodni. Dopiero po upływie dwudziestu ośmiu dni osiągają wiek jednego miesiąca i przestają być już noworodkami. Ten etap w życiu małego dziecka nazywa się potocznie „okresem noworodkowym”.

Ze względu na jego niezwykłą wartość i ogromny wpływ na przyszłe życie każdego człowieka stworzono z niego odrębną specjalizację medyczną, którą zajmują się lekarze nazywani neonatologami. To oni pomagają młodym i początkującym rodzicom w wychowywaniu ich pociech. To do nich właśnie należy się zgłaszać z noworodkiem, który ma jakiekolwiek problemy zdrowotne.

dziecko

Neonatolodzy posiadają ogromną wiedzę na temat maleńkich organizmów – wiedzą, jak powinny one działać na poszczególnych etapach rozwoju i z chęcią dzielą się tym wszystkim z samymi rodzicami. Warto czasem odwiedzić ich gabinety. Taka pomoc profesjonalnego i doświadczonego lekarza niejednemu rodzicowi mogłaby się przydać.

Noworodek – do kiedy dziecko nim jest?

Otóż aż do momentu ukończenia pierwszego miesiąca życia. Jako że okres noworodkowy jest bardzo ważny, warto zwrócić uwagę na to, co może się w jego trakcie dziać, aby przesadnie nie niepokoić się różnymi zmianami zachodzącymi w dziecięcym organizmie. Mimo iż będzie się on bardzo szybko rozwijać, a dziecko z dnia na dzień zacznie rosnąć, początkowo może to wyglądać zupełnie odwrotnie. Niektóre maluszki podczas pierwszych dni życia tracą swoją wagę. Po tygodniu mogą ważyć mniej niż tuż po urodzeniu i jest to zupełnie naturalne.

Stopniowo bowiem ich waga będzie się wyrównywać. Już po dziesiątym dniu życia dziecko powinno ponownie zacząć przybierać na masie – jeśli tak się nie stanie, trzeba będzie udać się z nim do neonatologa. Maluszki, przyzwyczajone do życia w brzuszkach swoich mam, początkowo mają również mocno pospinane mięśnie. Same przyciągają swoje nóżki i rączki do tułowia, układając się w wygodnej i bezpiecznej dla nich pozycji. W taki sposób tworzą swoją barierę ochronną. Stopniowo, gdy tylko zaczną czuć się pewniej w nowym dla nich otoczeniu, ich mięśnie będą się rozluźniać, a napięcie zacznie spadać.

noworodek

Aby okres noworodkowy przebiegł prawidłowo, dziecko w jego trakcie musi jak najlepiej się odżywiać. Zazwyczaj podczas swoich pierwszych tygodni życia będzie mu dopisywać największy apetyt. Mimo iż noworodki mają malutkie żołądki, przypominające swoją wielkością ich maleńką piąstkę, zazwyczaj bez przerwy domagają się jedzenia, naśladując np. odruch ssania maminej piersi. Trzeba im zatem regularnie podawać pokarm. Dziecko nie zje go dużo, ale już po niekrótkim czasie ponownie będzie domagać się kolejnej porcji posiłku.

Maluszek, który dopiero co pojawił się na tym świecie, potrzebuje też sporej dawki snu. Powinien drzemać przez przynajmniej kilkanaście godzin dziennie, podzielonych na kilka drzemek w ciągu dnia. Najlepiej kłaść go do łóżeczka tuż po zjedzonym posiłku. Najedzony malec nie będzie tak marudny, a dzięki zapełnionemu żołądkowi szybciej zaśnie. Wypoczynek pozwoli mu zregenerować siły. Dzięki temu jego organizm zacznie o wiele lepiej pracować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here