Odżywianie w ciąży

0
1566
odżywianie w ciąży

Doczekałaś się w końcu dwóch kresek na teście ciążowym. Bardzo długo na to czekałaś. Razem z mężem zawsze marzyliście o dużej rodzinie, w której będziecie mieli kilkoro dzieci. Jednakże okazuje się, że zajście w ciąże tylko pozornie jest łatwe. I mam wrażenie, iż jest łatwe tylko w momencie, kiedy masz 18 lat, masz na głowie szkołę i ostatnim czego pragniesz jest właśnie zajście w ciąże. Wtedy wydaje się właśnie, że zajście w ciąże jest banalnie proste i trzeba bardzo uważać.

W momencie, kiedy masz ustabilizowane życie tj. masz męża, skończyłaś szkołę, masz zawód, zarabiasz godziwe pieniądze, wtedy ta „łatwość” w powiększaniu rodziny ustępuję. Niestety tak właśnie już jest, im bardziej czegoś chcemy, im bardziej nam zależy, tym jest trudniej. Na pewno poniekąd wynika to z pewnością z tego, iż kobiecie osiemnastoletniej jest łatwiej zajść w ciąże, iż jej młody organizm jest na to przygotowany i znajduję się w najlepszym okresie. Niestety ciało kobiety i jej fizjonomia jest nieubłagana i im kobieta jest starsza, tym trudniej jej zajść w ciąże.

Jednakże pomimo wielu trudów, kilku cyklów miesiączkowych, tobie, a raczej wam się udało. Przed wami teraz cudowny okres, jednakże nie ma co się oszukiwać, to kobietę czekają teraz trudne miesiące. Ciąża niewątpliwie jest cudem, jednakże jest też dużym obciążeniem dla kobiecego organizmu.

Już w momencie planowania ciąży, warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, tak by przygotować organizm do czekających go zmian. Potrzeba około 3 miesięcy, by pozbyć się z ciała szkodliwych substancji, dlatego przez ten czas kobieta powinna dokładnie prześledzić, co trafia na jej talerz. Poza tym warto wykorzystać ten okres na zwalczenie np. nałogu tytoniowego. Przed zajściem w ciąży kobieta może również zacząć suplementację m.in. kwasem foliowym, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju już poczętego dziecka. Niedobór kwasu foliowego może powodować u dziecka w fazie płodowej m.in. rozczep kręgosłupa, bezmózgowie.

kobieta w ciąży

Ciąża jest szczególnym stanem, dlatego kobieta musi zwracać szczególną uwagę na samo odżywianie w ciąży. Przede wszystkim kobieta musi pamiętać, by odżywiać się zdrowo i regularnie. Zbilansowana dieta jest podstawą. W ciąży nie ma mowy o celowym ograniczaniu spożywanych kalorii, co niektóre kobiety niestety praktykują. I nie chodzi mi o ograniczanie jedzenia, które wynika z nudności i wymiotów. W tym przypadku niestety zrozumiałe jest to, iż przez te dolegliwości, kobiecie ciężko jest spożywać pokarmy.

Jednakże stan nudności zazwyczaj mija przeważnie w II trymestrze i w tym czasie, kobieta może już normalnie przyjmować jedzenie. Chcę zwrócić uwagę na to, by w ciąży kobiety nie dążyły do tego, by jak najmniej przytyć. W ciąży dodatkowe kilogramy są nieodłącznym elementem. Nie można się odchudzać, gdyż przy procesie redukcji tkanki tłuszczowej, nie dostarcza się dla organizmu wystarczającej ilości kalorii.

A w ciąży musimy odżywić również dziecko i myślę, że to jest najważniejsze. Z drugiej strony wiele kobiet ma również tendencje do przejadania się, do jedzenia wszystkiego bez ograniczeń. O ile odradzam jakiegoś konkretnego liczenia kalorii w ciąży, to również nie polecam jedzenia bez ograniczeń. Oczywiście stan błogosławiony wymaga, by kobieta dostarczała więcej jedzenia swojemu organizmowi, jednakże zaleca się zwiększenie kaloryczności dziennego posiłku dopiero w II trymestrze o około 300 kalorii.

Jadłospis ciężarnej powinien być bogaty w produkty, jak najmniej przetworzone, z wiadomego, najlepiej lokalnego źródła. Warto jeść regularnie kilka mniejszych posiłków oraz nie podjadać między nimi. Poprzez wykluczenie słodyczy, dań typu fast – food oraz przejadania się, są szanse, aby kobieta przytyła w granicach normy.

Z menu ciężarna musi wykluczyć używki typu alkohol, papierosy, gdyż mogą one znacząco wpłynąć na rozwój dziecka. Ponadto kobiecie ciężarnej zaleca się rezygnację z surowego mięsa, ryb, owoców morza ze względu na możliwość zarażenia się np. toksoplazmozą, bądź innymi bakteriami, pasożytami, które mogą bytować np. w surowych mięsach.

odżywianie

Dodatkowo w diecie ciężarnej nie może zabraknąć dużej ilości warzyw, owoców, nabiału. Kobieta powinna regularnie sięgać po wodę i na dzień wypijać jej około 2,5 l. Wiele kobiet w ciąży rezygnuje z picia np. naturalnej kawy, jednakże nie jest to przymusem. Kawa nie jest szkodliwa, jednakże trzeba pamiętać, by zachować umiar w jej spożywaniu.

Myślę, że około 2 filiżanki kawy nie zaszkodzą, a niewątpliwie mogą poprawić nastrój.
Odżywianie w ciąży nie musi być czymś skomplikowanym. Ważne, aby kobieta pamiętała czego powinna unikać, a jej jadłospis był bogaty w zdrowe i nieprzetworzone produkty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here