Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

0
1201
rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Zastanawiasz się jak powinien wyglądać rozwój dziecka miesiąc po miesiącu po jego narodzinach? Oczywiście wielu rodziców zbyt szybko martwi się, iż pojawiają się jakieś nieprawidłowości w tym aspekcie, a tak naprawdę rozwój dziecka miesiąc po miesiącu należy rozważyć z perspektywy takich kwestii jak :

• W pierwszym miesiącu życia nasze dziecko ma bardzo cienką oraz różową skórę, w tym samym momencie można dostrzec, iż głowa jest zdecydowanie większa niż reszta ciała. Dziecko odczuwa dotyk a tym samym branie na ręce, w tym okresie także nie przytyje więcej niż około pół kilograma.

• W drugim miesiącu dziecko nie tylko zmienia podejście, ale również próbuje podnosić główkę, spogląda również na naszą twarz a a co ciekawe gromadzi już pierwsze ilości tłuszczu.

• Na początku trzeciego miesiąca dziecko zaczyna już wypowiadać pierwsze samogłoski, dochodzi do reakcji na ewentualne bodźce dźwiękowe i obraca w tym aspekcie główkę. Tutaj dochodzi także do dotykania własnego brzuszka oraz co za tym idzie wkładania palców w usta na co trzeba uważać.

• Czwarty miesiąc to coraz większa aktywność i ruchliwość dziecka, zaczyna ono podejmować próby łapania zabawek wiszących nad jego głową, w tym okresie pojawia się również śmiech.

• W piątym miesiącu nasze dziecko waży już dwa razy więcej niż w momencie narodzin, pojawiają się słowa w stylu „ghe” i tym podobne. Bawi się także ono już dwiema rączkami

• Szósty miesiąc to czas kiedy nasze dziecko może już umieć przewrócić się na brzuch, powoli odróżnia także poszczególne zabawki. Zmieniają się także jego nawyki żywieniowe a więc z chęcią je zupki warzywne czy soki owocowe.

• W trakcie siódmego miesiąca dziecko chce już siadać, wręcz podciąga się na naszych rękach aby móc uzyskać taką pozycję, w tym czasie pojawia się także umiejętność gryzienia oraz żucia

dziecko bawi się

• Wraz z nadejściem ósmego miesiąca, nasze dziecko zaczyna swobodnie obracać się wokół własnej osi i samo siedzieć, nawet nauka klaskania może przynieść zamierzony efekt.

• Niejednokrotnie to 9 miesiąc jest przełomowy gdy idzie o wypowiadanie prostych słów jak mama lub tata, choć z początku poprzez ich sylaby i zapamiętywanie ich

• Dziesiąty miesiąc to czas kiedy maluch chce podejmować pierwsze próby raczkowania, często naśladuje również miny swoich rodziców

• Jedenasty miesiąc może nawiązywać do pierwszych prób stawania poprzez podpieranie się za pomocą mebli, dziecko chętnie popycha piłkę a nawet zajada biszkopta lub jabłko.

• W dwunastym miesiącu przyjmuje się, iż dziecko waży już 3 razy więcej niż w momencie porodu, potrafi jednocześnie chodzić a także wypowiada pierwsze słowa.

Nigdy jednak nie zakładajmy, iż zawsze rozwój dziecka będzie przebiegać wedle powyższego schematu, czasem niektóre umiejętności przychodzą z czasem. Dlatego także nie naciskajmy ani nie zniechęcajmy malucha, nie róbmy nic na siłę bo może to przynieść wręcz odwrotny co do tego idzie efekt.

Na co zwrócić uwagę gdy chodzi o rozwój naszego dziecka?

Na co zwrócić uwagę gdy chodzi o rozwój naszego dziecka? Mianowicie na to czy ono reaguje na pewne i oczywiste bodźce, dostrzega z początku światło czy też z czasem wręcz ruch i pewnego rodzaju wszystkie wydarzenia jakie się wokół niego odbywają.

Oczywiście dziecko powinno także czuć i słyszeć, zatem jest to coś co należy na swój sposób kontrolować, jednak nie reagować nerwowo w sytuacji gdy nie do końca jesteśmy pewni iż reakcja dziecka jest prawidłowa. Jak wspomniano powyżej, niezbędna jest cierpliwość a tym samym konieczność oraz potrzeba nie tylko obserwowania lecz dążenia do jasno określonych czynności lub sytuacji.

dziecko miesiąc po miesiącu

Co jest ważne, w przypadku rozwoju naszego dziecka

Można więc śmiało powiedzieć, że rozwój dziecka miesiąc po miesiącu to nie tylko proces w którym należy uwzględnić wszystkie ważne kwestie, zagadnienia oraz nijako aspekty jakie powinniśmy brać pod uwagę. Przede wszystkim nasza obserwacja musi przebiegać w ściśle określony do tego sposób i reagowania wtedy gdy zajdzie taka potrzeba lecz nie trzeba panikować gdy dziecko później zaczyna mówić, raczkować czy reagować na nasz głos.

Dzięki systematycznym wizytom u lekarza nie tylko zminimalizujemy ryzyko tego, iż nasze dziecko nie rozwija się w prawidłowy czy odpowiedni sposób, ale zyskamy pewność że nic złego się z nim nie dzieje. Dlatego gdy mamy pewne wątpliwości, to właśnie podczas badań kontrolnych czy też swoistego bilansu na pewno uda się je rozwiać niekiedy wykryć na etapie kiedy można jeszcze w prosty sposób ukierunkować rozwój dziecka w odpowiednim i prawidłowym dla niego kierunku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here