Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

0
99
rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Zastanawiasz się jak powinien wyglądać rozwój dziecka miesiąc po miesiącu po jego narodzinach? Oczywiście wielu rodziców zbyt szybko martwi się, iż pojawiają się jakieś nieprawidłowości w tym aspekcie, a tak naprawdę rozwój dziecka miesiąc po miesiącu należy rozważyć z perspektywy takich kwestii jak :

• W pierwszym miesiącu życia nasze dziecko ma bardzo cienką oraz różową skórę, w tym samym momencie można dostrzec, iż głowa jest zdecydowanie większa niż reszta ciała. Dziecko odczuwa dotyk a tym samym branie na ręce, w tym okresie także nie przytyje więcej niż około pół kilograma.

• W drugim miesiącu dziecko nie tylko zmienia podejście, ale również próbuje podnosić główkę, spogląda również na naszą twarz a a co ciekawe gromadzi już pierwsze ilości tłuszczu.

• Na początku trzeciego miesiąca dziecko zaczyna już wypowiadać pierwsze samogłoski, dochodzi do reakcji na ewentualne bodźce dźwiękowe i obraca w tym aspekcie główkę. Tutaj dochodzi także do dotykania własnego brzuszka oraz co za tym idzie wkładania palców w usta na co trzeba uważać.

• Czwarty miesiąc to coraz większa aktywność i ruchliwość dziecka, zaczyna ono podejmować próby łapania zabawek wiszących nad jego głową, w tym okresie pojawia się również śmiech.

• W piątym miesiącu nasze dziecko waży już dwa razy więcej niż w momencie narodzin, pojawiają się słowa w stylu „ghe” i tym podobne. Bawi się także ono już dwiema rączkami

• Szósty miesiąc to czas kiedy nasze dziecko może już umieć przewrócić się na brzuch, powoli odróżnia także poszczególne zabawki. Zmieniają się także jego nawyki żywieniowe a więc z chęcią je zupki warzywne czy soki owocowe.

• W trakcie siódmego miesiąca dziecko chce już siadać, wręcz podciąga się na naszych rękach aby móc uzyskać taką pozycję, w tym czasie pojawia się także umiejętność gryzienia oraz żucia

dziecko bawi się

• Wraz z nadejściem ósmego miesiąca, nasze dziecko zaczyna swobodnie obracać się wokół własnej osi i samo siedzieć, nawet nauka klaskania może przynieść zamierzony efekt.

• Niejednokrotnie to 9 miesiąc jest przełomowy gdy idzie o wypowiadanie prostych słów jak mama lub tata, choć z początku poprzez ich sylaby i zapamiętywanie ich

• Dziesiąty miesiąc to czas kiedy maluch chce podejmować pierwsze próby raczkowania, często naśladuje również miny swoich rodziców

• Jedenasty miesiąc może nawiązywać do pierwszych prób stawania poprzez podpieranie się za pomocą mebli, dziecko chętnie popycha piłkę a nawet zajada biszkopta lub jabłko.

• W dwunastym miesiącu przyjmuje się, iż dziecko waży już 3 razy więcej niż w momencie porodu, potrafi jednocześnie chodzić a także wypowiada pierwsze słowa.

Nigdy jednak nie zakładajmy, iż zawsze rozwój dziecka będzie przebiegać wedle powyższego schematu, czasem niektóre umiejętności przychodzą z czasem. Dlatego także nie naciskajmy ani nie zniechęcajmy malucha, nie róbmy nic na siłę bo może to przynieść wręcz odwrotny co do tego idzie efekt.

Na co zwrócić uwagę gdy chodzi o rozwój naszego dziecka?

Na co zwrócić uwagę gdy chodzi o rozwój naszego dziecka? Mianowicie na to czy ono reaguje na pewne i oczywiste bodźce, dostrzega z początku światło czy też z czasem wręcz ruch i pewnego rodzaju wszystkie wydarzenia jakie się wokół niego odbywają.

Oczywiście dziecko powinno także czuć i słyszeć, zatem jest to coś co należy na swój sposób kontrolować, jednak nie reagować nerwowo w sytuacji gdy nie do końca jesteśmy pewni iż reakcja dziecka jest prawidłowa. Jak wspomniano powyżej, niezbędna jest cierpliwość a tym samym konieczność oraz potrzeba nie tylko obserwowania lecz dążenia do jasno określonych czynności lub sytuacji.

dziecko miesiąc po miesiącu

Co jest ważne, w przypadku rozwoju naszego dziecka

Można więc śmiało powiedzieć, że rozwój dziecka miesiąc po miesiącu to nie tylko proces w którym należy uwzględnić wszystkie ważne kwestie, zagadnienia oraz nijako aspekty jakie powinniśmy brać pod uwagę. Przede wszystkim nasza obserwacja musi przebiegać w ściśle określony do tego sposób i reagowania wtedy gdy zajdzie taka potrzeba lecz nie trzeba panikować gdy dziecko później zaczyna mówić, raczkować czy reagować na nasz głos.

Dzięki systematycznym wizytom u lekarza nie tylko zminimalizujemy ryzyko tego, iż nasze dziecko nie rozwija się w prawidłowy czy odpowiedni sposób, ale zyskamy pewność że nic złego się z nim nie dzieje. Dlatego gdy mamy pewne wątpliwości, to właśnie podczas badań kontrolnych czy też swoistego bilansu na pewno uda się je rozwiać niekiedy wykryć na etapie kiedy można jeszcze w prosty sposób ukierunkować rozwój dziecka w odpowiednim i prawidłowym dla niego kierunku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here