Sposoby na czyszczenie pralki

0
1004
Sposoby na czyszczenie pralki

Żadne urządzenia elektryczne nie są wieczne. W ciągu ich cyklu życia produktu podlegają działaniu różnych sił, które skutecznie skracają ich okres użycia. Jednym z urządzeń AGD najbardziej narażonych na działanie tych sił są pralki, które muszą sobie radzić z destrukcyjnym działaniem wody oraz wilgoci. Jakie są sposoby na czyszczenie pralki oraz utrzymanie w dobrej kondycji tak, by służyła nam wiele lat?

Przede wszystkim ważna jest jej stała konserwacja. Przetarcie obudowy, osuszenie jej wnętrza po wcześniejszym praniu, ustawienia tak zwanego „prania na sucho” bez detergentów co zabije bakterie i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się pleśni. Warto również wyczyścić szufladkę, czyli miejsce wsypywania proszku piorącego czy też sprawdzić kieszenie naszych ubrań. Różne metalowe elementy w trakcie wirowania mogą uszkodzić bęben. Świetnym rozwiązaniem jest też filtr do wody czuwający nad jej twardością. Te podstawowe czynności pomogą naszej pralce w utrzymaniu wysokiej wydajności.

Co jednak zrobić gdy na jej elementach osadził się kamień, a brud nie chce zniknąć po zwykłym czyszczeniu? Wtedy trzeba sięgnąć po bardziej radykalne środki.

Kamień w wodzie powstaje w wyniku wytrącenia się związków magnezu i wapnia w trakcie jej podgrzewania, a więc w wyniku prania w wysokich temperaturach. Osiada na wewnętrznych elementach pralki takich jak grzałka, prowokuje twardnienie wody i jest wiodącą przyczyną awarii maszyn piorących. Domowym sposobem na pozbycie się kamienia jest zastosowanie octu lub kwasku cytrynowego. Wystarczy zamiast detergentu użyć jednej z tych substancji w ilości około połowy szklanki i nastawić cykl prania. Najlepiej w wysokiej temperaturze 90 stopni. Jeśli to nie pomoże można stworzyć papkę mieszając sodę oczyszczoną z octem. Tą mieszanką smarujemy brudne części pralki po czym zostawiamy je na kilka godzin. Potem wystarczy je przetrzeć i powinny lśnić czystością. Oprócz domowych sposobów czyszczenia są oczywiście dostępne w drogeriach profesjonalne środki czyszczące i odkamieniacze do pralek.

Najważniejszym czynnikiem w dbaniu o naszą pralkę jest jednak regularność. Jeśli nie będziemy jej czyścili w równych odstępach czasu na nic się zdarzą najlepsze preparaty.

wpudrze.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here