Sen kojarzy się nam wszystkim z błogim stanem wypoczynku. Ile to razy w ciągu ciężkiego dnia pracy marzyliśmy aby uciąć sobie choćby małą, krótką drzemkę. Lub też po ciężkim dniu kiedy nasze myśli biegły w stronę sypialni a przed nami czekało jeszcze mnóstwo zadań, raporty dla szefa i sterta niewyprasowanych ubrań.
Zobacz tez: https://www.zdrowie.info.pl/zbyt-dlugi-sen-moze-byc-szkodliwy/
Dlaczego sen jest ważny
Sen do nieodzowny składnik naszego życia, jego jakość i odpowiednia ilość decydują o tym jak będzie wyglądał nasze dzień i jak będziemy się czuli od samego rana.
Jeżeli sukcesywnie będziemy ograniczać nasze sen poprzez zbyt późne pory wieczornego odpoczynku, jeżeli dodatkowo będziemy w
Wybudzać się w ciągu nocy i wstawać bardzo wcześnie, wówczas możemy być przekonani, że będzie to miało negatywny wpływ na nasz organizm. Oczywiście, jeżeli zarwana nic zdarzy się nam od czasu do czasu, w wyjątkowo trudnej sytuacji, nic złego nam się nie stanie.
Gorzej sprawa wygląda jeżeli taki praktyki będą powtarzać się zbyt często nawet kilka razy w ciągu tygodnia.
Co jednak zrobić w sytuacji zgoła odwrotnej. Jeżeli nasza dobowa dawka snu zostanie przekroczona? Przeciętny dorosły człowiek powinien przesypiać ok 8 godzin. Zdarza się oczywiście, że część z nas już po 7 godzinach jest w doskonałej kondycji. Inni z kolei potrzebują pełnych 8 lub nawet 9 godzin.
Co się kryje za nadmierną sennością
Sytuacja zaczyna być jednak mocno niepokojąca jeżeli przesypiamy po 10 lub nawet 11 godzin. Często bywa tak, że nawet po tak długiej dawce snu, nie czujemy pełnej regeneracji organizmu jaka powinna nastąpić. Wskazuje to jednoznacznie na zmiany chorobowe, będące bardzo często objawem zaburzeń na tle psychicznym lub nerwowy.
Zbyt długi sen zarówno u młodych jak również u osób w średnim wieku lub starszych może być objawem depresji, apatii, poczucia opuszczenie i beznadziejności sytuacji.
Przyczyną może być również cukrzyca, lub zespół bezdechowy czy też hipersomia. Przyczyną wzmożonej senności, może być też ciężka praca fizyczna, zmęczenie etc.
Nadmierna senność może być również ubocznym skutkiem zażywania leków, które to leki mogą poważnie osłabiać nasz organizm.
Przeczytaj też: http://www.blogprasa.pl/w-jaki-sposob-radzic-sobie-z-nerwica/