Odżywki białkowe – jakie są ich rodzaje i jak je stosować? 

0
1271
odżywki białkowe

Białko przez wiele osób uważany jest za składnik efektywnie utożsamiający się z przyrostem masy mięśniowej. Czy jest to prawda? Osoby regularnie trenujące, wykazują wyższy zapotrzebowanie na białko. Czynnikami, które najbardziej hamują przyrost masy mięśniowej jest zbyt niskie spożycie węglowodanów i tłuszczów, a także błędy treningowe. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zadbać po odpowiednią ilość białka w diecie, ale również innych składników mineralnych i witamin. Jeżeli chodzi jednak o samo białko, to z świetnym wyjściem są odżywki białkowe. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/odzywki-bialkowe-tylko-dla-sportowcow/ 

Jakie są rodzaje odżywek białkowych? 

Najpopularniejszymi preparatami na rynku, które stosowane są przy suplementacji sportowej są odżywki białkowe. Większość to białka pochodzenia mlecznego serwatkowe i nowe. Takie frakcje są produktami ubocznymi produkcji sera. Serwatka podawana jest ultrafiltracji, tak aby wyeliminować z niej tłuszcz oraz suszeniu. W ten sposób powstaje koncentrat białka serwatkowego WPC o zawartości aminokwasów rzędu 60 – 80%. Kolejną obróbką nagrodę mikrofiltracji jest doprowadzenie do powstania 90% izolatu białka serwatkowego WPI. Hydrolizat WPH jest to mieszanka przyswajalnych dipeptydów, trpeptydów, terapeptydów oraz pentapeptydów. Powstają one na drodze hydrolizy złożonych łańcuchów peptydowych. 

Alternatywą roślinną dla białek pochodzenia zwierzęcego są białka sojowe, ryżowe, konopne lub grochu. Wegańskie białka, które pochodzą z jednego źródła nie zapewniają pełnowartościowego profilu aminokwasów, ale komponowane z tego typu odżywki z kilku komponentów roślinnych zapewniają wartości pełnego profilu aminokwasów. 

Jakie odżywki białkowe stosować? 

Po wysiłku fizycznym konieczne jest zahamowanie rozpadu białek z jednoczesnym pobudzeniem ich syntezy. W takim celu doskonale przy swoją się dostarczone do organizmu aminokwasy. Wykorzystał nie do regeneracji oraz odbudowy włókien mięśniowych. Odżywki serwatkowe, włóknowe, drobinowe czy wegańskie są doskonałym źródłem. Idealnie sprawdzą się po treningu. 

Maksymalną, jednorazową dawką po treningu jest 50 g. Większe ilości mogą zaburzyć pracę nerek oraz prowadzić do problemów zdrowotnych. Zarówno dobowe, i jednorazowe spożycie białka jest kwestią mocno indywidualną. Warunkowane jest to między innymi masą ciała, intensywnością wysiłku fizycznego oraz celami treningowymi. 

Odżywki białkowe czy dieta bogata w białko? 

Odżywki nie są konieczne. Dobrze jest sięgnąć po nie wówczas, kiedy dostarczenie z dietą indywidualnie zalecanej ilości białka jest trudna do zrealizowania. Podstawą u każdego sportowca i jest odpowiednio zbilansowana dieta, która bogata jest wartościowe białka. Nie należy bezkrytycznie wyłączać dużych ilości białek od codziennego żywienia kosztem pokarmowy z budą bialka. Odżywki mogą być uzupełnienie, a nie zamiennikiem sposobu odżywiania. 

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/badania-profilaktyczne-kalendarz-kiedy-i-jak-sie-badac/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here