Sprawdzamy, jak wygląda kurs pierwszej pomocy

0
1013
Sprawdzamy, jak wygląda kurs pierwszej pomocy

Wiele osób ma opory przed zdecydowaniem się na kurs pierwszej pomocy w obawie, że nie nauczą się wiele na takim szkoleniu. Tymczasem statystyki są zatrważające: większość Polaków nie potrafi wykonać podstawowych czynności zwiększających szanse poszkodowanego na przeżycie. Również w sytuacjach mniej ekstremalnych nasze umiejętności często nie pozwalają na poprawne zatamowanie krwotoku czy unieruchomienie zwichniętej lub złamanej kończyny. Jak wygląda nauka takich umiejętności na typowym szkoleniu?

Dobry sprzęt szkoleniowy to już standard

Jedną z ważniejszych zmian, jakie zaszły w ostatnich latach jest coraz powszechniejsze wykorzystanie nowych technologii. Są one coraz lepsze i tańsze, dzięki czemu coraz więcej ośrodków szkoleniowych decyduje się na ich wykorzystanie. Od dawna wiadomo, że wiedza przetestowana w praktyce lepiej się utrwala – stosowanie symulatorów, zwanych fantomami, sprawia więc, że z jednodniowego kursu pierwszej pomocy jesteśmy w stanie wyciągnąć naprawdę solidne umiejętności.

Czego nauczy nas kurs pierwszej pomocy?

Zasadniczo pierwsza pomoc ma być formą udzielenia pomocy przed przyjazdem ekipy ratunkowej – jednak opatrzenie skaleczenia, które nie wymaga interwencji lekarza, także jest umiejętnością, którą często można na takim szkoleniu nabyć. O ile jednak niewielkie zacięcie nie stanowi zwykle poważnego zagrożenia dla życia poszkodowanego, o tyle ustanie oddechu lub akcji serca już tak. Dlatego na kursach pierwszej pomocy zawsze omawiane są zagadnienia związane ze sprawdzaniem stanu poszkodowanej osoby, układania jej w odpowiedniej pozycji (tak zwanej „pozycji bocznej ustalonej”) czy przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Oprócz tego, po dobrym kursie pierwszej pomocy możemy oczekiwać także nauki obsługi defibrylatora zewnętrznego (AED). Są to urządzenia, które coraz częściej można spotkać w miejscach takich, jak urzędy czy stacje kolejowe.

Kursy pierwszej pomocy zazwyczaj organizowane są przez firmy zatrudniające ratowników na co dzień zajmujących się ratowaniem życia i zdrowia, takie jak https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/. Takie podejście, połączone z ćwiczeniami na fantomach sprawia, że w trakcie trwającego jeden dzień kursu nabędziemy solidnych umiejętności, które będziemy potrafili wykorzystać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here