Nie dla każdego słowo testament oznacza coś miłego. Abstrahując od momentu życiowego, kiedy prawa po spadkodawcy się nabywa, należy pamiętać też o spadku, który wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Majątek, który człowiek może przekazać, to nie tylko to, co posiada na własność, ale również wszystkie jego długi i zobowiązania. No i tu pojawia się dla spadkobiercy problem. Na szczęście przyjęcie spadku to tylko ogólne zasady dziedziczenia zgodne z prawem spadkowym. W praktyce człowiek może bowiem spadku nie przyjąć. A nawet może przyjąć go tylko w części. Żeby jednak tak się właśnie stało, do akcji musi wkroczyć tutaj adwokat od spraw spadkowych.
Dla osób, które na mocy testamentu stają się właścicielami długów, testament może brzmieć jako wyrok. Trzeba jednak mieć świadomość, że podział majątku a prawo spadkowe to zależność o wiele bardziej skomplikowana. Kodeks Cywilny a także szereg innych ustaw i rozporządzeń nie zamykają furtki do walki o swoje prawa. Każdy spadkobierca może we własnym interesie wstąpić na drogę sądową. Jeżeli przyjęcie testamentu wiązałoby się ze zbyt dużym obciążeniem, może zawalczyć o to, aby w ogóle go nie przyjąć. Ale, jak zostało już wspomnione, potrzebna jest tutaj pomoc fachowca. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że w polskim prawie obowiązują terminy. Spadkobierca ma określony czas na rozpoczęcie trybu procesowego. Co więcej wszystko musi odbyć się zgodnie z wymogami formalnymi. Na szczęście adwokat bardzo dobrze wie, jakie dokumenty w jakim terminie należy złożyć. Potrafi też doskonale przygotować linię obrony przed narzuconym przez testament zapisem.
Nawet w takich sytuacjach, jak trudny spadek, człowiek nie musi być sam. Oczywiście, że w pierwszej chwili pojawia się stres i smutek. Ale, gdy na spokojnie przejdzie się do tego wraz z pomocą fachowca, można naprawdę uzyskać wymarzony spokój.
Adwokat to osoba, do której zawsze w takich sytuacjach warto się zgłosić. On jest właśnie po to, aby nieść pomoc tam, gdzie może dziać się komuś krzywda.
Przeczytaj też: https://www.ppr.pl/wiadomosci/testament-jak-go-napisac?v=1&sid=1