Witamina k dla noworodka

0
1513
witamina k

Dbanie o noworodka jest bardzo trudne i odpowiedzialne. Dzisiaj rodzice mają łatwiej, bo mogą w łatwy sposób zdobyć potrzebne im informacje. Dawniej tylko mamy albo babcia mogły pomóc, a jeśli one nie miały wiedzy na ten temat to było bardzo źle. Bezpieczeństwo dziecka jest bardzo ważne, dlatego trzeba zrobić wszystko, co tylko możemy żeby je zapewnić. Wtedy i my będziemy spać o wiele spokojniej. Przykładem może być tutaj witamin K, która jest malutkiemu dziecko bardzo, ale to bardzo potrzebne.

Witamina K

Witamina K2 jest bardzo potrzebna noworodkom, bo odpowiada za krzepniecie krwi. Jeśli w organizmie noworodka nie ma witaminy K2 albo jest jej niedobór to może dojść do choroby krwiotocznej.  Obecnie w szpitalu wygląda to tak, że każdy noworodek otrzymuje odpowiednią dawkę witaminy K.  jeśli dziecko jest już większe to witamina K dostaje się do jego organizmu dzięki zbilansowanej diecie. Jeśli dziecko się dopiero urodziło to trzeba mu takiej witaminy dostarczyć w inny sposób i trzeba się spieszyć, bo to naprawdę bardzo, ale to bardzo ważne.

Niektóre osoby myślą, że dziecko z mlekiem matki otrzymuje to wszystko, co jest mu potrzebne. To nie do końca tak wygląda, bo w mleku mamy witaminy K jest zbyt mało, dlatego trzeba zadbać o jej podawanie. Wtedy dziecko nie cierpi na jej niedobór i jest bezpieczne, a na tym każdemu rodzicowi zależy.  Jeśli niemowlę karmione jest w naturalny sposób to mama musi dodatkowo podawać mu witaminę K. nie można o tym zapominać i trzeba dbać o odpowiednią dawkę, która gwarantuje bezpieczeństwo, ale nie jest zbyt wysoka, bo to również stwarza niebezpieczeństwo.

witamina k

Podajemy dziecku witaminę K

Dziecko raz po porodzie otrzymuje jeden miligram witaminy K. nie jest to nic przyjemnego, bo taka witamina podawana jest domięśniowo. Następuje do w maksymalnie pięć godzin po urodzeniu. Ta dawka nie jest przypadkowa, bo została wyliczona na podstawie badań i obserwacji przez specjalistów. Można na tym polegać, bo wiemy, że oni bardzo dobrze się na tym znają i są w stanie nam pomóc. W przypadku wcześniaków ta dawka uzależniona będzie od wagi dziecka.

Gdyby rodzice nie chcieli się zgodzić na podanie dziecku zastrzyku to można taką witaminę podać doustnie. Nie ważne, w jaki sposób ma się dostać do organizmu, ale ważne żeby się dostała i zaczęła działać.  Jeśli witaminy w organizmie nie ma to dziecko narażone jest na krwotoki przewodu pokarmowego, krwawienia z pępka czy krwawienia z układu moczowego. Nie warto dziecko fundować takich doświadczeń, dlatego sprawdzajmy czy lekarze podali mu witaminę K. według zaleceń powinno się tak stać, ale jeśli to sprawdzić, bo nigdy nie wiemy jak to będzie wyglądało.

Jeśli krwawienie będzie występowało to może dość do anemii i wtedy stan zdrowia dziecka będzie się pogarszał.  Nie ma dla rodziców niż ważniejszego jak dbanie o zdrowie niemowlaka już od pierwszych minut jego życia. Trzeba robić wszystko żeby dziecko od razu było pod opieką specjalistów, którzy będą wiedzieli, co dalej robić. Rodzice często są w tym momencie w szoku i nie są w stanie wszystkiego sprawdzić i dopilnować. W domu można witaminę podawać w formie kapsułek, które są łatwo do aplikowania. Mamy określoną ilość i tyle podajemy dziecku, dlatego warto o to zadbać.

W czym występuje witamin K

noworodek

To, w czym znajduje się witamina K ma znaczenie i dla nas dorosłych i dla dzieci. Jeśli dziecko jest starsze to bez problemów można taką witaminę dostarcza w warzywach takich jak botwinka, szpinak czy rukola. Witamina K znajdzie się również w brokułach, kalafiorze, pietruszkę czy szparagach. Sami widzimy, że warto dziecko wprowadzać do taką dietę, która jest bogata również w witaminę K. jeśli dziecko lubi truskawki to również znajdzie się tam sporo witaminy K. w mięsach ten rodzaj witamin się również znajduje jest to wątroba wołowa.

Wszystkiego można się nauczyć, ale trzeba chcieć to robić, a wtedy będziemy mogli w bezpieczny sposób zadbać o zdrowie naszego dziecka. Wielu rodziców ma podobny problem do nas, bo to ich pierwsze dziecko i nie za bardzo wiedzą jak się za to wszystko zabrać. Przy pomocy Internetu i różnych poradników można to zrobić łatwiej. Można również dokładnie o wszystko wypytać naszego lekarza prowadzącego.

Witamina K jest jedną z najważniejszych witamin, która wpływa na zdrowie, a nawet na życie naszego noworodka, dlatego im więcej o tym wiemy tym dziecko jest bezpieczniejsze, a my możemy spać spokojniej. Nie ma, co powodować zbyt mało witaminy K, ale nie ma, co też przesadzać z jej zbyt dużą ilością. Wszystko musi być wyważone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here