Właściwości nasturcji

0
812
Właściwości nasturcji

Nasturcja to delikatny, wielobarwny kwiat, który jest chętnie uprawniany na balkonach i w ogrodach. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jaki skarb posiada w swoim mieszkaniu czy domu. Nasturcja nie jest zwykłym kwiatkiem ozdobnym. Nasturcja jest kwiatem jadalnym, którego właściwości są wykorzystywane nie tylko w gastronomii, ale też w kosmetyce i lecznictwie.

Nasturcja właściwości i zastosowanie

Istnieje ponad osiemdziesiąt odmian nasturcji. Jest łatwa w uprawie, dlatego cieszy się tak dużym powiedzeniem. Kwitnie całe lato, zatem jej właściwości z powodzeniem na świeżo mogą być wykorzystywane przez co najmniej okres letni. Dodatkowym jej atutem jest także łatwość uprawy tego kwiatu. Do szybkiego rośnięcia wystarczy jej sucha gleba, którą należy cyklicznie podlewać, zacienione miejsce oraz odrobina ciepła. Nasturcja z powodzeniem rośnie w glebie oraz w donicy. Można ją uprawiać na balkonie, w domu lub ogrodzie. Nie jest rośliną wymagającą. W zamian za opiekę, kwiat ten odwdzięczy się nam pięknie kwitnąc w kolorze pomarańczowym lub czerwonym. Nasturcja z uwagi na swoje właściwości znalazła szereg zastosowań. Nasturcja jadalna jest wykorzystywana w gastronomii. Ponadto Nasturcja właściwości lecznicze wykazuje, które są wykorzystywane w leczeniu praz w kosmetologii.

Właściwości nasturcji jadalnej wykorzystywane w gastronomii

Część odmian nasturcji jest jadalna. Nasturcja jadalna ma lekko ostry smak, który do złudzenia przypomina smak rzeżuchy czy rukoli. Z powodzeniem zatem może być stosowana jako zamienny produkt w sałatce. Wykorzystywana jest do przyrządzania sałatek oraz potraw na ciepło. Cieszy się też uznaniem jako dekoracja na talerzu. Nasturcję jadalną zatem można spotkać na talerzu w ekskluzywnych restauracjach, gdzie liczy się nie tylko wyjątkowy smak potrawy, ale i jej walory estetyczne.

Nasturcja właściwości lecznicze

Jak już zostało wspomniane nasturcja wykazuje właściwości lecznicze. Z uwagi na swoje właściwości antyseptyczne wykorzystywana jest do produkcji wywarów, naparów, maseczek, toników. Pomaga w leczeniu i łagodzeniu zmian skórnych na twarzy, ciele i skórze głowy.

Nasturcja właściwości wykorzystywane w kosmetyce

Nasturcji właściwości wykorzystywane są także w kosmetologii. Roślinę tą wykorzystuje się do produkcji maseczek pielęgnujących, łagodzących skutki trądziki oraz do produkcji płukanek do włosów skłonnych do łupieżu i łuszczenia się skóry głowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here