Jak samodzielnie ostrzyc psa i kota? Poradnik

0
1607
Jak samodzielnie ostrzyc psa i kota? Poradnik

Korzystanie z usług psich i kocich fryzjerów bywa bardzo kosztowne. Za prostą usługę strzyżenia można zapłacić od 50 do nawet kilkuset złotych! Jeżeli chcesz zaoszczędzić lub w Twojej okolicy nie ma osoby, która zajmuje się takimi usługami – ten poradnik jest dla Ciebie.

Prawidłowe strzyżenie psa i kota

To, w jaki sposób należy ostrzyc konkretnego psa determinowane jest przede wszystkim przez jego rasę i posiadaną przez niego sierść. Nikogo chyba nie zdziwi, że inaczej wygląda proces strzyżenia w przypadku Yorkshire Terriera, a inaczej w przypadku Pomeraniana. Zazwyczaj nie strzyże się psów o krótkiej sierści (takich jak jamniki krótkowłose czy dalmatyńczyki), jednak psy o sierści długiej lub szorstkiej – jak najbardziej.

Koty zazwyczaj nie wymagają strzyżenia. Niektórzy właściciele decydują się jednak na przycięcie sierści zwierzaka, np. ze względów higienicznych lub gdy ich pupil jest zbyt słaby (ze względu na wiek lub chorobę), by samodzielnie zadbać o swoją czystość. Sierść kotów długowłosych powinna być przycinana nożyczkami, zaś w przypadku kotów o sierści krótkiej – wystarczy maszynka.

Nie myj zwierzaka przed strzyżeniem

Zwierzęta zazwyczaj strzyże się na sucho, ewentualnie spryskując lekko sierść wodą. Przed zabiegiem należy zwierzę dokładnie wyszczotkować, aby nie sprawiać mu bólu poprzez szarpanie narzędziami lub nie ostrzyc go krzywo.

Aby ostrzyc psa, należy posiadać specjalną maszynkę – taki sprzęt znajdziesz na: https://sklep.germapol.pl/pl/maszynki-dla-psow-i-kotow.html. Część psów i kotów wystarczy regularnie golić, inne zaś wymagają bardziej precyzyjnego strzyżenia. W takim wypadku potrzebujesz odpowiednich nożyczek. Sprawdź dokładnie zalecenia producenta odnośnie wykorzystania konkretnego sprzętu i wybierz taki, który będzie idealnie dopasowany do potrzeb Twoich i Twojego pupila.

Postaw na naturalność

Jeżeli wykonujesz strzyżenie pierwszy raz – postaw na naturalność i prostotę. Nie staraj się zrobić widowiskowej fryzury, godnej wystawowego Championa. Zacznij od przycinania najbardziej newralgicznych partii ciała zwierzęcia, takich jak kuper czy łapy. Pamiętaj, że nie należy używać maszynki pod włos.

Nie bój się samodzielnie ostrzyc swojego zwierzaka. Nawet jeżeli za pierwszym razem nie wyjdzie Ci perfekcyjnie, z każdym kolejnym będzie tylko lepiej. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here