Łożysko w ciąży

0
1450
u ginekologa

Ciąża to wyjątkowy czas dla wielu kobiet. Dbają wtedy o siebie w wyjątkowy sposób i myślą o swoim zdrowiu więcej niż zazwyczaj. Wymaga to też od niewiast częstych wizyt u lekarza i profilaktyki. Może właśnie dzięki temu kobiety żyją dłużej. Dzięki temu, ze w pewien sposób są zmuszane do wizyt w przychodniach i szpitalach, mają szanse na zdiagnozowanie niektórych chorób.

Opieka medyczna to bardzo ważna część życia. Dobrze, nie bagatelizować niektórych dolegliwości i badać się regularnie. Duże znaczenie ma też to, jak się odżywiamy i czy uprawiamy sport. Kiedy jesteśmy młodzi, nie wydaje nam się to takie ważne, po latach może się okazać, że jest za późno.

Na szczęście organizm ma dar regenerowania tkanek i narządów. Dzieje się tak podczas snu. Wszystko co zjemy ma wpływ nie tylko na nasz organizm, w wypadku kobiet ciężarnych to, co dostarczamy do organizmu przenika do łożyska, a co za tym idzie do organizmu dziecka. Warto więc dobrze przemyśleć nasz sposób żywienia.

Jak widać łożysko w ciąży pełni ważne funkcje

Po porodzie dziecka trzeba jeszcze urodzić łożysko. Czasem jest postrzępione, a czasami gładkie. Zwykle położna dokładnie je ogląda. W tym momencie można ocenić, czy matka paliła papierosy. Okazuje się, że to widać po jego kolorze i strukturze.

Łożysko pełni rolę przekaźnika, na pewno oczyszcza również jakieś niechciane toksyny, ale w przypadku papierosów czy alkoholu nie jest w stanie tego zrobić w sposób doskonały. Właśnie z tych powodów niektóre dzieci rodzą się z alkoholem we krwi, to bardzo przykre, że niektóre kobiety są tak nieodpowiedzialne. Nie powinny nazywać się one matkami. Nikt ich jednak nie ocenia. Czasem ktoś się zatraca, nie umie poradzić sobie z nałogiem, a mające się pojawić dziecko nie stanowi wystarczającej motywacji. To pokazuje jak paskudne są uzależnienia i jak znikomy mamy wpływ na nasze umysły.

łożysko w ciąży

Nie można powiedzieć, że ktoś nie miał tej świadomości, bo dziś jest bardzo łatwy dostęp do wiedzy i na każdym kroku uświadamia się młode matki. Jednak czasy są trudne i nie do każdego wszystko dociera. Nałóg lub nagłe potrzeba upojenia alkoholowego staje się silniejsza niż dobro dziecka. To niesowicie niesprawiedliwe, że dziecko, które ma się urodzić ma gorszy start, niż dzieci zdrowych matek.

Z tych powodów ważne jest, aby dbać o swoje zdrowie emocjonalne i nie poddawać się. Bo czym innym jest wpadanie w nałóg jakikolwiek czy to papierosy czy alkohol czy narkotyki jak nie właśnie poddaniem się. To stopniowe wyniszczanie swojego organizmu i tłumaczenie sobie tego we własnej głowie w niewłaściwy, sprzeczny z powszechnymi poglądami sposób.

Urodzenie łożyska na pewno jest łatwiejsze nić urodzenie dziecka, ale też wymaga pewnego wysiłku i najczęściej chwilę po pojawieniu się dziecka na świecie, położna daje matce kilka minut, aż złapie trochę sił i kiedy macica jeszcze się kurczy jest dobry czas na wydalenie łożyska. Czasem zdarza się, że fragmenty łożyska mogą pozostać w macicy. Aby temu zapobiec dobrze jest, gdy położna dobrze przeczyści i odkazi narządy.

Kiedy jednak dojdzie do pozostawienia fragmentów łożyska, bardzo ważne jest, jak najszybciej udać się do najbliższego szpitala. Najprawdopodobniej organizm zareaguje gorączką i bólem i konieczne będzie czyszczenie i odkażanie. Z niewiadomych powodów dzieje się tak czasami, jest to ryzykowne i lepiej nie dopuszczać do takich sytuacji, ale jako pacjentki raczej nie mamy na to wpływu. Dokładny zabieg leży w gestii lekarza i personelu medycznego. My musimy im zaufać, że wiedzą co robią, każdy kto doświadczył powikłań wie jak potrafią być nieprzyjemne.

w ciąży

Jeśli coś takiego się nam przydarzy należy działać szybko i poinformować szpital na miejscu o przebytym porodzie lub cesarskim cięciu, to często właśnie w jego wyniku dochodzi do pozostawienia części łożyska. Przy naturalnym porodzie nie zdarza się to tak często, pewnie z uwagi na to, że poród siłami natury to czynność fizjologiczna i organizm intuicyjnie robi co może, żeby wszystko było jak najlepiej. Dlatego też można powiedzieć, że choć bolesny jest tak naprawdę mniej inwazyjny niż cięcie cesarskie.

Dobrze żeby każda kobieta doświadczyła porodu. Czyni to nas silnymi kobietami. Zmienia nasze podejście do życia, jest to wielka szkoła życia. Ciężko powiedzieć dlaczego tak się dzieje, ale wiele kobiet potwierdza, że dzięki porodowi i późniejszej opiece nad dzieckiem doświadcza psychicznej i emocjonalnej metamorfozy. Oczywiście na mądrość trzeba pracować całe życie i poród to nie magia, która zamieni niemądrą w rozsądną, ale dużo zmienia w życiu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here