Poród w domu

0
1889
poród w domu

Nasi dziadkowe bardzo często rodzili się w domu i nikogo to wtedy nie dziwiło. Służba zdrowia nie była tak rozwinięta jak dzisiaj, że można sobie zażyczyć nawet cesarskie cięcie. Wtedy ludzie mieli trudniej, dlatego też różnie bywało przy porodach. Chodzi tutaj o zdrowie i życie dziecka jak i jego mamy.

Minęło sporo lat i sytuacja ma się dzisiaj inaczej. To, dlatego warto docenić to, co mamy dzisiaj i z tego korzystać. Są jednak takie kobiety, które nadal chcą rodzic naturalnymi metodami w domu. Nikt im tego nie zabroni i nawet w tym pomoże. W domu czujemy się bezpiecznie, dlatego pomysł o rodzeniu w domu jest naprawdę bardzo dobry.

Przygotowania

Trzeba się do tego przygotować. Zdarzają się przypadki, że kobieta bez żadnego przygotowania urodzi w domu, ale najczęściej wszystko jest bardzo dokładnie zaplanowane. To pozwala na zmniejszenie jakiegokolwiek ryzyka, które może wystąpić. Samo przygotowanie to również zabezpieczenie drogi ewakuacyjnej do szpitala. Oznacza to, że nastawiamy się na poród w domu, ale kierowca i samochód muszą być w pogotowiu.

Wszystko zależne jest od tego czy dziecko nie jest owinięte pępowiną i czy nie ma jakiś komplikacji. Jeśli podczas badania dziecko wykazuje jakieś problemy zdrowotne to wtedy dla bezpieczeństwa nie można rodzić w domu. Wtedy po urodzeniu takie dziecko od razu trafia na badania i do specjalistów. Dzisiaj malutkie dzieci rodzą się z wadą serca i praktycznie od razu są operowane. Trzeba pamiętać żeby być na różne rozwiązania przygotowanym, a wtedy nic nas nie będzie w stanie zaskoczyć. Nigdy nie robimy czegoś wbrew temu, co nam inni radzą.

Jeśli lekarz mówi, że jest ryzyko, że dziecko ma wadę i będzie potrzebowało pomocy specjalistów to na siłę nie rodzimy w domu. Słuchamy tego, co mówią inni, a nasze dziecko na pewno urodzi się zdrowe. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań to na pewno można będzie na takie rozwiązanie postawić. Dzisiaj modne jest rodzenie w domu, a zatem historia zatacza koło. Jeśli już mamy podjętą taką decyzje to trzeba będzie wybrać sobie położną, która nam w tym pomoże. To ma być osoba bardzo doświadczona, bo wtedy wiemy, że zna się na swojej pracy i jest w stanie w razie jakichkolwiek problemów nam pomóc.

Co trzeba mieć przygotowane pod ręką?

kobieta w ciąży

Poród oznacza dużo krwi, dlatego trzeba się przygotować ze specjalnymi podkładami medycznymi. Bez problemów można będzie je kupić w sklepie. To nie wszystko, bo trzeba będzie jeszcze kupić duże podpaski czy nawet ligninę. Przyda się też przynajmniej kilka ręczników frotte, które będą bardzo chłonne. To nie wszystko, co jest nam potrzebne, bo musimy mieć pieluchy tetrowe i miskę na łożysko.

Jeśli kupujemy gaziki to wybieramy tylko jałowe. Przyda się też bardzo dużo ręczników papierowych oraz worek, do którego te wszystkie zużyte odpady trafią. Nie jest trudno to wszystko kupić, ale trzeba się na to przygotować. Nie kupujemy po kilka sztuk z każdego, bo to może nie wystarczyć. Lepiej żeby nam coś zostało niż ma nam zabraknąć. Taką taktykę trzeba będzie do tego przyjąć.

Poród w domowych warunkach

Dla ułatwienia sobie porodu można skorzystać z basenu, w którym rodzimy. Jest to wtedy o wiele łatwiejsze i bardziej higieniczne. Bardzo ważna wiadomość jest taka, że nie trzeba mieć takiego basenu w domu, bo można go pożyczyć. Dzisiaj, jeśli chcemy rodzić w domu to można skorzystać z dużej ilości udogodnień i na pewno warto to wykorzystywać. Na pewno będzie to miłe wspomnienie, że w odróżnieniu od większości kobiet my rodzimy w domu. Ma to swoje plusy i minusy i same się przekonamy czy to jest rozwiązanie dla nas.

mama i dziecko

Jeśli nam się spodoba i będziemy chciały mieć drugie dziecko to już będziemy wiedziały, że tylko taka metoda porodu wchodzi w grę. Pojawienie się dziecka na świecie to wydarzenie, które zapamiętamy do końca życia, dlatego można to wszystko zrobić w domu, a na pewno będzie nam o wiele bardziej przyjemnie. Zastanówmy się nad tym czy jesteśmy na to gotowe i wtedy podejmiemy decyzje czy rodzimy w domu czy jednak lepiej będzie pojechać do szpitala.

Na pewno w szpitalu jesteśmy pod okiem specjalistów i w razie, czego można szybciej zareagować. Jeśli dziecko się zakleszczy to trzeba będzie natychmiast zrobić cesarskie cięcie, dlatego wszystko musimy sobie sprawdzić, zastanowić się i wtedy będziemy wiedziały, na co chcemy postawić, a czego nie chcemy w ogóle wybierać.

To nasza decyzja i trzeba o tym pamiętać. Nie kierujemy się tym, co modne tylko kierujemy się tym, co my czujemy. Jeśli czujemy się na siłach do domowego porodu to właśnie takie rozwiązanie wybieramy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here