Noworodek z zespołem downa

0
1160
noworodek z zespołem downa

Zespół Downa nie powstaje tylko w jednej z komórek płciowych – nie jest to sprawa uszkodzonego plemnika lub komórki jajowej. Schorzenie to powstaje, gdy dochodzi do nieprawidłowego połączenia komórki jajowej z plemnikiem w momencie zapłodnienia. Nieprawidłowość polega na złym podziale chromosomów 21.

Chromosomy dzieła się w taki sposób, że powstaje u dziecka trzeci, dodatkowy, nieprawidłowy dla kodu genetycznego człowieka chromosom i to właśnie on jest odpowiedzialny za wszelkie nieprawidłowe cechy dziecka, które powstają na bazie zespołu Downa.

Zespół Downa a wiek matki

Powszechnie mawia się, że najbardziej narażone na urodzenie dziecka z zespołem Downa mają najstarsze matki. Jest to prawda – ryzyko wystąpienia tego zespołu rośnie wraz z wiekiem matki, a lawinowy przyrost rozpoczyna się w okolicach trzydziestego piątego roku życia. Jak bardzo wzrasta takie ryzyko? O ile młoda kobieta, w okolicach dwudziestego roku życia ma szanse na poczęcie dziecka z downem w skali jeden do tysiąca sześciuset, o tyle już kobieta, która ma lat czterdzieści urodzi dziecko z Downem z prawdopodobieństwem równym jeden na sto.

Dlatego dla kobiet, które są starsze niż 35 lat, badania wykrywające to schorzenie są obowiązkowe i bezpłatne.
Dodatkowo, ryzyko wystąpienia płodu z zespołem Downa jest bardzo wysokie, gdy matka ma mniej niż 16 lat, czyli wtedy, gdy jej organizm nie jest jeszcze gotowy na przyjecie dziecka. Zespół Downa nie jest więc dziedzicznym schorzeniem.

Dlaczego Zespół Downa występuje częściej u dzieci matek starszych?

Dlaczego występowanie Zespołu Downa jest nierozerwalnie związane z wiekiem matki? Wynika to z tego, że komórki jajowe po prostu się starzeją w naturalny sposób. Komorki jajowe kobiety nie powstają stale w trakcie życia, tak jak dzieje się to u mężczyzn. Powstał w okresie, gdy dziewczynka żyła jeszcze e w brzuchu matki. Przez cale życie więc mamy jeden rezerwuar komórek jajowych, z których jedna jest uwalniana każdego miesiąca do jajowodu z jajnika. Im starsze są komórki jajowe, tym więcej nieprawidłowości przy ich podziale.

noworodki

Czy plemniki przenoszą Zespół Downa?

Plemniki, które powstają stale w trakcie życia mężczyzny również mogą być obarczone błędem doprowadzającym do nieprawidłowego podziału, jednak tutaj sytuacja jest inna. W szranki staje kilka milionów plemników i tylko jeden lub dwa z nich zapłodnią komórki jajowe i będą to te najzdrowsze i najsilniejsze. Szansa więc, że obciążony plemnik przedostanie się do komórki jajowej są więc nikłe.

Zespół Downa a wiek ojca
Sytuacja jednak zmienia się wtedy, gdy mężczyzna przechodzi na drugą stronę lustra, czyli gdy znajduje się już po 55. roku życia. Wówczas ilość plemników, które są obciążone nie tylko dodatkowym chromosomem 21. ale również innymi przypadłościami doprowadzającymi do chorób genetycznych dziecka jest bardzo wiele. Mimo że naukowcy spierają się odnośnie takich wniosków, to jednak zauważalna jest duża korelacja miedzy wiekiem ojca a częstotliwością występowania wad wrodzonych genetycznych u dzieci.

Dlaczego tak wiele młodych matek rodzi dzieci z Zespołem Downa?
Jeśli występowanie Zespołu Downa jest ściśle powiązane z wiekiem matki, to dlaczego właśnie u najmłodszych kobiet jest najwięcej porodów dzieci z tym schorzeniem? Wynika to przede wszystkim z braku dostępu do badań prenatalnych. Młodsze matki, które nie ukończyły jeszcze 35. roku życia nie są objęte bezpłatnym badaniem wykrywającym istnienie tego i innych schorzeń o podłożu genetycznym, skorelowanym z wiekiem.

Dlatego niestety istnieje nadal spora rzesza kobiet, które zachodząc w ciążę w młodym wieku z różnych powodów nie wykonują badań. Trzeba za nie zapłacić, a być może też nie wiedzą, jakie jest ryzyko. Dodatkowo, boją się odpowiedzialności. Nie wiedza, co zrobi jeśli jednak grozi im ryzyko, że pojawi się noworodek z Zespołem Downa. Wolą przeczekać. Mimo że wydaje się to absurdalne, to takie jest właśnie psychologiczne wyjaśnienie bierności młodych kobiet.

dziecko śpi

Co zrobić, gdy urodzi się noworodek z Zespołem Downa?

Zwykle fakt, że na świecie pojawia się noworodek z Zespołem Downa to duży szok dla otoczenia. Konieczne jest wsparcie otoczenia, ale także specjalistów. Wsparciem powinna być objęta nie tylko mama i tata dziecka, ale także rodzeństwo nowego przybysza, a także dalsza rodzina. Konieczne jest zorganizowanie podstawowych metod radzenia sobie.

Nie warto przeglądać wtedy internetu w poszukiwaniu tak wielkiej dawki informacji, jaką tylko uda nam się przyswoić. Warto mieć dystans do tego, co się w nim znajduje. Wypowiedzi matek, które nigdy nie pogodziły się z tym, że urodziło się dziecko z Zespołem Downa, czy też informacje o tym, jak ciężko będzie nie pomagają na początku uporać się ze strachem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here