Czym jest zawiadomienie o ślubie?

0
1374
Czym jest zawiadomienie o ślubie?

Planowanie ślubu to szereg rozmaitych obowiązków – od zarezerwowania terminu i sali weselnej, po znalezienie fotografa, zorganizowanie oprawy muzycznej, menu, kreacji i obrączek. Nie mniej istotną kwestią jest powiadomienie rodziny i znajomych o tak ważnym dniu. Zwykle robi się to odpowiednio wcześniej – najlepiej już 3-4 miesiące przed datą ślubu. W większości przypadków w grę wchodzi po prostu zaproszenie – specjalnie przygotowaną kartkę wręcza się osobiście (ewentualnie listownie) wybranym osobom. Forma ta funkcjonuje od dziesiątek lat, jednak z biegiem upływu czasu zmieniają się zwyczaje i pojawiają się coraz nowsze rozwiązania. Jednym z nich jest zawiadomienie o ślubie. Część nowożeńców decyduje się na tę opcję – zwykle w sytuacji, gdy z różnych względów (głównie ekonomicznych) liczba uczestników przyjęcia weselnego musi być okrojona.

Zawiadomienie o ślubie jest jednym z wariantów zaproszenia, które dotyczy jednak samej uroczystości ślubnej, bez imprezy weselnej. Przyszli małżonkowie wręczają je ludziom, którzy są im bliscy na tyle, że chętnie widzieliby ich w tak ważnym dla siebie momencie, ale jednocześnie nie mają możliwości gościć ich na przyjęciu. Niejednokrotnie przecież zdarza się, że sama najbliższa rodzina to bardzo szerokie grono. Po doliczeniu np. sąsiadów, współpracowników, dalszych znajomych może okazać się, że nawet sporej wielkości sala weselna zwyczajnie nie będzie w stanie pomieścić tak dużej grupy ludzi. Z kolei wynajęcie czegoś jeszcze większego równoznaczne jest ze zwiększeniem kosztów organizacji całej uroczystości. Te przecież i tak są duże, nawet gdy urządza się niewielkie przyjęcie na kilkadziesiąt osób. Zawiadomienie o ślubie wydaje się wówczas dobrym rozwiązaniem – narzeczeni wyrażają w ten sposób sympatię i szacunek dla pozostałych, których pragną widzieć przynajmniej podczas samej ceremonii.

Decydując się na taką opcję, trzeba oczywiście trzeba pamiętać, by zachować pewne zasady związane z kulturą. Zawiadomienie o ślubie nie może być wysyłane w ostatnim momencie – osoba, która je otrzyma powinna mieć chociaż odrobinę czasu na zarezerwowanie sobie terminu. Druga kwestia dotyczy sposobu wręczania. Zawiadomienie o ślubie najlepiej dać oczywiście bezpośrednio, jednak osobista forma nie zawsze wchodzi w grę, zwłaszcza gdy odległość dzieląca poszczególne osoby jest spora. Wówczas można wykorzystać pocztę – tradycyjną bądź elektroniczną, jednak po wcześniejszym skontaktowaniu się z daną osobą telefonicznie. Na pewno unikać należy jednak robienia tego za pośrednictwem sms-ów, a już w szczególności niedopuszczalne jest zapraszanie poprzez portale społecznościowe. Facebook czy Instagram nie są miejscami odpowiednimi do takich działań. Warto podkreślić, że zawiadomienie o ślubie – tożsame z zaproszeniem na uroczystość w urzędzie bądź kościele – nie zobowiązuje gości do kupowania podarunku. Przyjęło się jednak, że przybyli składają życzenia, dając jednocześnie kwiaty, ewentualnie jakiś drobny, symboliczny upominek (alkohol, słodycze, książkę itp).

zespolnapiecia.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here