Dlaczego alkoholik pije?

0
868

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która ma wpływ nie tylko na samą osobę uzależnioną, ale przede wszystkim na jego otoczenie. Problem alkoholowy dotyka przecież wszystkich domowników, bo zachowanie osoby pijanej jest przecież dalekie od kulturalnego. Człowiek pijany krzyczy, przeklina, grozi bliskim mu ludziom, bije ich, a nawet zamierza prowadzić pojazdy pod wpływem alkoholu. A przecież wiadomo, że każda osoba pod wpływem alkoholu a kierownicą to potencjalny zabójca.

Alkoholizm może prowadzić do śmierci samego alkoholika, jak i osoby przez niego potrąconej, gdy prowadzi on samochód, do załamania nerwowego jego bliskich, prób samobójczych, które mogą skończyć t=się również śmiercią, gdy samobójca niezostanie w porę uratowany, a nawet do rozwodów.

Leczenie alkoholizmu

W zależności od sytuacji pozytywnych rozwiązań może być kilka – może to być leczenie alkoholizmu, czyli odwyk alkoholowy, lub wszywki alkoholowe, gdy osoba uzależniona uświadomi sobie, że niszczy nie tylko siebie, ale i swoich bliskich, albo rozwód z osobą uzależnioną. Gdy alkoholik stosuje przemoc wobec swoich bliskich, trzeba podjąć radykalne kroki aby ratować życie i zdrowie nie tylko nas samych, ale też naszych dzieci. Bardzo często bowiem żony uciekają od swoich uzależnionych mężów, zabierając dzieci, które również zostały skrzywdzone przez swojego ojca, gdy był pijany. Nie należy nigdy w życiu sobie na to pozwalać.

Czasami rozwód okazuje się być dla nas najlepszym, co można zrobić w sytuacji małżeństwa z osobą, która wcześniej zupełnie normalnie się zachowywała, a od jakiegoś czasu ”umila” sobie czas alkoholem. Na pewno więc zastanawiamy się, dlaczego alkoholik pije. Początkowo może to być chęć zrelaksowania się, zapomnienia o problemach, których przecież alkohol nie rozwiązuje, świętowanie sukcesów i tak dalej. Nawet gdy początkowo pijemy mało, z biegiem czasu napoje wysokoprocentowe zaczynają nam smakować, a to już oznacza początek poważnych problemów. Co za tym idzie, alkoholik szuka okazji, żeby się napić, a w późniejszej fazie uzależnienia pije bez powodu, bo nie może żyć bez wódki czy piwa. Tworzy to wspomniane wcześniej problemy małżeńskie, rodzinne, zdrowotne, a także finansowe, bo alkoholik przestaje chodzić do pracy i zaniedbuje wszystko, co do tej pory było dla niego ważne.

Niestety czasami prowadzi to do tragedii samej osoby pijącej, jak i jego rodziny, albo nawet zupełnie nieznanych mu ludzi, których jego nałóg również skrzywdził. Niemniej jednak istnieją przypadki, że alkoholicy chcą zmienić swoje życie i wyrwać się ze szponów nałogu. Jest to droga bardzo długa i wymagająca, ale właśnie w takie zakończenia zawsze warto wierzyć.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/leczenie-alkoholizmu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here