gry karciane dla dzieci

0
1065

W dobie wszechobecnej elektroniki i swobodnego dostępu do sieci, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby kontakt ten ograniczyć. W głównej mierze dla dzieci.

Od lat mówi się, że gry komputerowe czy internet są niebezpieczne dla dzieci. Bardzo często rodzice traktują posadzenie dziecka przed komputerem/tabletem/telefonem jako najwygodniejsze rozwiązanie – dziecko jest zajęte, a rodzic może odpocząć po pracy.

Przez wiele osób jest to uważane za błąd – sprawia że dziecko powoli odcina się od rodziców, przestaje z nimi rozmawiać, a swoje problemy albo zachowuje dla siebie, albo dzieli się nimi w internecie – co często jest najgorszym możliwym rozwiązaniem, ze względu na niezbyt przyjazne odpowiedzi wielu ludzi, popularnie nazywanych trollami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem zawsze będzie spędzanie czasu z dzieckiem na grach i zabawach.

Ciekawie można spędzić czas na wiele sposobów – uprawiając sport, jeżdżąc na rowerze, spacerując czy grając w gry karciane lub towarzyskie. Pod względem rozrywki i edukacji, zwłaszcza w porach roku niezbyt sprzyjających aktywności poza domem, będą gry karciane dla dzieci.

Wystarczy już zwykła talia kart, aby ciekawie spędzić czas. Jest wiele gier, które będą idealne również dla najmłodszych. Poniżej znajduje się lista kilku najpopularniejszych z nich:

Pan – jedna z najpopularniejszych gier również wśród dorosłych. Co prawda przeznaczona jest dla dzieci nieco starszych ze względu na zasady, jednak sprawiają wiele radości, zwłaszcza gdy dziecko będzie mogło wygrać. Gra jest przeznaczona dla dwóch do czterech osób. Rozpoczyna gracz z 9 kier wykładając ją na stół. Kolejne osoby kładą karty o takiej samej lub wyższej wartości. W przypadku posiadania wszystkich 4 kart o danej wartości (poza dziewiątkami) można wyłożyć wszystkie karty jednocześnie. W przypadku 9, można wyłożyć jednocześnie pozostałe trzy karty. Wygrywa osoba, która pierwsza pozbędzie się wszystkich kart. Ciekawym dodatkiem do gry może być zasada „wino cofa”, a więc wykładając kartę pik, następny ruch należy do osoby, która położyła kartę przed grającym.

Wojna – bardzo prosta i popularna gra karciana dla dzieci. Zawodnicy )a dokładniej – dwóch) wykładają po jednej karcie na stół. Wygrywa gracz, którego karta ma wyższą wartość. W przypadku remisu należy wyłożyć po jednej karcie zakrytej oraz jednej odkrytej. W przypadku ponownego remisu należy powtórzyć – karta zakryta + karta odkryta. Gra kończy się, gdy jeden z zawodników straci wszystkie karty.

Kuku – bardzo prosta i szybka gra. Każdy z graczy otrzymuje po 3 karty oraz jedna osoba, zazwyczaj pierwsza obok krupiera, otrzymuje 4. Zadaniem jest uzbieranie 3 takich samych kart pod względem wartości lub koloru. Osoba z 4 kartami musi przekazać nadprogramową kartę (oczywiście tą, która ma dla niej najmniejszą wartość) kolejnej osobie, w kierunku zgodnym ze wskazówek zegara. Gdy gracz uzbiera odpowiednie karty powinien powiedzieć kuku. Osoba, która jako ostatnia zdobędzie kuku (lub też nie), musi zgadnąć kolor lub wartość kart pozostałych graczy.

Poza tradycyjną talią do kart istnieją jeszcze inne gry karciane dla dzieci. Wśród nich, przez wiele pokoleń, prym wiedzie gra Piotruś, zwana też loteryjką. Z reguły talia kart do gry w Piotrusia zawiera obrazki dobrane w pary plus karta Czarnego Piotrusia, która pary nie ma. Po otrzymaniu kart gracze odkładają wszystkie pary, które otrzymały, a następnie losują po jednej karcie. Jeżeli jest to karta do pary – zostaje odkładana. Gracz, który pierwszy pozbędzie się wszystkich kart wygrywa. Przegrywa gracz, który zostaje z Czarnym Piotrusiem.

Istnieje również wiele innych zabaw. Gry karciane dla dzieci znaleźć można w wielu sklepach, a ich kreatywność, wykonanie, czy walory edukacyjne lub rozrywkowe są na tyle zróżnicowane, że z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto brać pod uwagę przede wszystkim gry, które w jakiś sposób nawiązują do ulubionych bohaterów dzieci. Czy będzie to Kubuś Puchatek, czy Czerwony Kapturek czy bohaterowie Krainy Lodu – zawsze znajdziemy coś, co nas zafascynuje i przyciągnie uwagę. Gry karciane dla dzieci pozwolą nie tylko na naukę i zabawę, ale również sprawię radość obcowania z idolami.

To tylko kilka przykładów gier, w które rodzic może zagrać z dzieckiem. Gry karciane dla dzieci stanowią bardzo dobry przykład, że można czas spędzić w sposób kreatywny, pełny radości i rozmowy. Czas ten pozwoli na zacieśnienie więzi z dzieckiem, poznanie jego problemów, a także na jego naukę i tworzenie konstrukcji społecznych, dzięki czemu w przyszłości dziecko będzie dobrze funkcjonowało w społeczeństwie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here