Huśtawka na plac zabaw, czy drabinki do ćwiczeń, czyli jak urządzić plac zabaw we własnym ogrodzie?

0
270
plac zabaw w ogrodzie

Zabawa na świeżym powietrzu nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną. Dotlenia również mózg, rozwija kreatywność, i zapewnia zajęcie w wolnym czasie. W słoneczne dni organizm otrzymuje również solidną dawkę witaminy D, wzmacniającej odporność, tak bardzo potrzebną na okres jesieni i zimy. Bezpieczny, dobrze przemyślany plac zabaw w ogrodzie pozwala dzieciom na przeżycie wielu fantastycznych przygód, a ich opiekunom – na chwilę wytchnienia.

Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie?

Rozplanowanie oraz ilość przyrządów do zabawy to sprawa indywidualna, uzależniona od wielkości i ukształtowania przeznaczonego na plac zabaw areału, wieku i ilości dzieci, ale również – przeznaczonych na ten cel środków finansowych. Plac zabaw w ogrodzie musi być przede wszystkim bezpieczny, ale również różnorodny, by każde dziecko znalazło dla siebie ulubioną atrakcję. Ruchliwe dzieci docenią zjeżdżalnię, natomiast te spokojniejsze – hamak ogrodowy. Dlatego warto, przed przystąpieniem do realizacji dokładnie rozrysować planowane miejsce, rozeznać możliwości zakupu odpowiednich akcesoriów, a także zapytać dzieci o ich marzenia i przynajmniej częściowo umieścić je na planie.

Na co zwrócić uwagę, by plac zabaw był bezpieczny.

Plac zabaw to miejsce, gdzie rozbrykane dzieci z łatwością mogą nabić sobie guza. Planując przestrzeń do zabawy, można jednak ograniczyć ryzyko. I tak:

  • Elementy placu zabaw powinny być atestowane, mieć obłe kształty, bez wystających, ostrych krawędzi.
  • Przydomowy plac zabaw powinien być widoczny z okien domu, by wykonujące domowe obowiązki opiekunowie mogli kontrolować zachowanie dzieci.
  • Huśtawka na plac zabaw musi być dobrze posadowiona na miękkim podłożu. Musi wytrzymać intensywne huśtanie się, a podłoże – zamortyzować ewentualne upadki.
  • Teren ogrodu lub przynajmniej placu zabaw powinien być ogrodzony, by dziecko samowolnie nie opuściło miejsca zabawy i nie wyszło na przykład na sąsiednią, ruchliwą ulicę.
  • Gałęzie drzew powinny być przycięte na wysokości wyższej, niż wzrost bawiących się dzieci. Rabaty kwiatowe, ogródki warzywne itp. powinny zostać odgrodzone płotkiem, o który biegające dzieci nie potkną się lub nie zahaczą.
  • Obudowę piaskownicy po zakończeniu zabawy należy nakryć, zwłaszcza jeżeli w sąsiedztwie są zwierzęta: koty lub psy. Ochroni to piasek przed zanieczyszczeniem odchodami, które mogą być przyczyną groźnych chorób.
  • Wszelkie wiszące elementy, takie jak liny, drabinki do ćwiczeń czy pajęcze sieci muszą być dobrze umocowane. Jeżeli są wieszane na gałęzi drzewa, trzeba sprawdzić, czy wytrzyma ono obciążenie. Jeżeli są usztywnione stelażem – musi być dobrze zakotwiony w podłożu.

Jakie elementy małej architektury warto zaplanować na placu zabaw?

Huśtawka na plac zabaw to oczywiście niezbędne minimum. Jej rodzaj uzależniony jest od wieku i preferencji dziecka, ale również od ilości miejsca w ogrodzie. Można ją połączyć z innymi urządzeniami lub zainstalować osobno. Kolejnym elementem placu zabaw jest zjeżdżalnia, a w przypadku małych dzieci – piaskownica. Zapewniającym znakomitą zabawę, a zajmującym niewiele miejsca elementem placu zabaw są drabinki do ćwiczeń, które pozwalają dzieciom na zwiększenie sprawności fizycznej podczas zabawy. Można je połączyć z innymi przyrządami, tworząc małpi gaj lub siłownię fitness, która zachęci do aktywności również starszych członków rodziny. Spokojniejszym maluchom, które potrzebują wyciszenia, można zainstalować domek, starszym natomiast – hamak ogrodowy. Z tego ostatniego skorzystają również rodzice, którzy będą chcieli połączyć pilnowanie bawiących się na placu zabaw dzieci z odpoczynkiem.

Plac zabaw w ogrodzie to zdrowa, znakomita alternatywa nudy, smartfonów lub bajeczek w telewizji. Odpowiednio zaprojektowany pozwala na świetną zabawę – zarówno w pojedynkę, jak i wśród przyjaciół i rodziny. Może być nie tylko miejscem zabaw dla najmłodszych, ale również spotkań towarzyskich, podczas których dorośli spokojnie porozmawiają, jednocześnie mając na oku brykające dzieci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here