Jak skutecznie i bezpiecznie opracować testament z pomocą kancelarii notarialnej?

0
117
kancelaria notarialna

Różne są sposoby na to, aby spisać testament zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce. Zobacz jak to zrobić i dowiedz się, która z metod jest najbardziej niezawodna. Czy prawnik w kancelarii notarialnej może Ci w tym pomóc?

Jak prawidłowo sporządzić testament w Polsce, aby był on prawomocny?

W Polsce, akceptowane są trzy metody sporządzania testamentu zgodnie z przepisami prawa. Testament może być napisany odręcznie i przechowywany w domu, może być sporządzony notarialnie w obecności świadków, lub może być testamentem allograficznym (spisany przez urzędnika wyższej rangi, również w obecności świadków).

Chociaż obecnie najczęściej używana jest forma odręczna, testamenty allograficzne są stosowane rzadziej, głównie w sytuacjach, gdy stan zdrowia osoby nie pozwala na samodzielne jego sporządzenie. Chociaż samodzielnie napisany testament powinien zostać uznany zgodnie z polskim prawem, zaleca się jednak skorzystanie z usług profesjonalnej kancelarii notarialnej.

Dlaczego korzystanie z kancelarii notarialnej do opracowania testamentu jest rekomendowane?

Mimo że polskie prawo dopuszcza możliwość samodzielnego sporządzania testamentu, wiele osób bagatelizuje znaczenie profesjonalnych usług notarialnych. Twierdzą, że to bezcelowe formalności i niepotrzebne koszty. Nic bardziej mylnego.

Opracowanie testamentu przez notariusza to zazwyczaj niewielki wydatek (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych), ale daje on pewność, że testament został prawidłowo sporządzony i będzie niepodważalny. Testament napisany odręcznie, zwłaszcza przez osoby starsze borykające się z problemami ze zdrowiem, może prowadzić do kłopotów z potwierdzeniem czy zmarły faktycznie był jego autorem. Dodatkowo, testament przechowywany w domu może zostać zgubiony lub zniszczony. W przechowywaniu testamentu przez profesjonalną kancelarię notarialną jest pewność, że bezpiecznie przetrwa on do czasu, gdy będzie go potrzebować.

Sporządzanie testamentu przez kancelarię notarialną – jakie są kluczowe aspekty tego procesu?

Sporządzanie testamentu przez notariusza jest proste, ale nie można zaniedbać żadnych istotnych szczegółów, ponieważ mogłyby one dać podstawy do jego unieważnienia. Notariusz na podstawie zgromadzonych informacji sporządza testament, odczytuje go na głos, aby upewnić się, że wszystko jest zgodne z wolą testatora, a następnie osoba sporządzająca testament dokonuje podpisu. Testament musi być ponadto opatrzony datą sporządzenia.

Odczytanie testamentu na głos jest bardzo ważne, brak tej czynności może skutkować nieważnością całego dokumentu. Sporządzanie testamentu wcześnie, nawet w młodym wieku, nie skutkuje negatywnymi konsekwencjami. Jeżeli będzie taka potrzeba, zawsze istnieje możliwość jego późniejszej modyfikacji.

Informacje zawarte w artykule oparte na treściach zamieszczonych na stronie notariusz-bydgoszcz.com.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here