Karmienie niemowlaka

0
1158
karmienie niemowlaka

Nim na świecie pojawi się nowy członek rodziny młoda matka kompletuje wyprawkę i zdobywa wiedzę na temat pielęgnacji i wychowania dziecka. Przez pierwsze miesiące nadrzędnym problem staje się zdrowie i dieta niemowlaka. Jak karmić, czym karmić, co podawać do picia, jak często poić i dawać jeść to podstawowe pytania stawiane przez młode matki.

Dieta niemowlaka w pierwszych miesiącach życia powinna być prosta- karmienie niemowlaka piersią na żądanie,najczęściej takiego malucha nie trzeba już niczym podkarmiać ani poić. Gorzej, gdy matce brakuje pokarmu lub z innych przyczyn zaniechała karmienia naturalnego. Wówczas pojawia się problem wyboru odpowiedniej mieszanki dla niemowląt. Rynek zalewają kolejne produkty i znalezienie mleka odpowiedniego dla konkretnego dziecka wcale nie jest łatwe. Karmienie niemowlaka sztuczną mieszanką najlepiej skonsultować z położną, która doradzi odpowiedni produkt.

W zależności od źródeł przeczytamy, że od czwartego lub siódmego miesiąca życia dieta niemowlaka jest stopniowo wzbogacana o nowe pokarmy. W przypadku dzieci karmionych sztucznie proces ten zaczynamy wcześniej w przypadku dzieci karmionych piersią, przez pół roku nie musimy wzbogacać diety.

Zaczyna się od pojedynczych produktów, by sprawdzić reakcję dziecka i w razie alergii wiedzieć, co z tej diety wykluczyć. Pierwszymi produktami najczęściej jest tarte jabłko od sprawdzonego dostawcy z czystych ekologicznie miejsc oraz gotowana marchewka. Trzeba obserwować, czy u dziecka nie pojawia się reakcja alergiczna i dopiero, gdy jesteśmy pewni, że nowy składnik pokarmu nie szkodzi maluchowi, wprowadzamy kolejny owoc, warzywo bądź kaszę.

niemowlak

Siedmiomiesięczne dziecko może stopniowo dostawać: ziemniaki, pietruszkę, dynię, cukinię, brokuły, kapustę, jagody, dziką różę oraz kasze: ryżową, jaglaną i kukurydzianą. Wprowadzamy też jajko i rosół drobiowy.

W kolejnych miesiącach pojawiają się burak, kalarepa, soczewica, owoce sezonowe, takie jak: brzoskwinie, gruszki, czereśnie, wiśnie, śliwki, maliny, jeżyny, poziomki, podajemy też mięso drobiowe, oleje oraz masło. Roczne dziecko je już praktycznie wszystkie produkty z wyłączeniem grzybów i ostrych przypraw. Staramy się jednak gotować i dusić, a nie smażyć na głębokim oleju. Szczególnie ostrożnie wprowadzamy produkty alergenne: kaszę manną, truskawki, orzechy, wiedząc, ze nie każdy organizm toleruje te produkty.
Można zatem podawać już wspólne posiłki, pamiętając jednak, by nie były one zbyt słone, ostre. Ograniczamy też cukier.

Pod żadnym pozorem nie karmimy niemowlaka czipsami, słodyczami i innymi przekąskami. Sprawdzamy też skład produktów dla dzieci, unikamy konserwantów, sztucznych barwników, soli. Dowiedziono naukowo, że część barwników odpowiada za nadpobudliwość i inne problemy z zachowaniem dziecka w późniejszym wieku. Podobnie należy unikać słodkich i gazowanych napojów. Maluch pije wodę, lekką herbatę lub niesłodzone soki.

Rodzice powinni pamiętać, że dziecko podjadające między posiłkami ciastka, chrupki lub inne słodycze nie będzie chciało zjeść pełnowartościowego posiłku, nauczy się negatywnych postaw żywieniowych, co w przyszłości doprowadzi do licznych chorób i otyłości.

Należy też pamiętać, że dziecko uczy się nawyków żywieniowych od rodziców. Jeżeli więc chcemy, by dziecko rosło zdrowo i tak się odżywiało, sami musimy zrewidować swój jadłospis, eliminując z niego używki i śmieciowe jedzenie. Dokonując wyboru zdrowej, pełnowartościowej diety nie tylko nauczymy swoją pociechę prawidłowego odżywiania, ale zadbamy o własne zdrowie.

jedzenie dla dziecka

Innym aspektem karmienia niemowlaka jest wybór butelek, smoczków, łyżeczek i kubeczków. Przy karmieniu piersią zdarza się, że dziecko nie akceptuje smoczka i dopajane jest łyżeczką a potem za pomocą kubeczka niekapka. Ciekawym rozwiązaniem dla niejadków są podgrzewane talerzyki, dzięki którym jedzenie będzie ciepłe dłużej. Już kilku miesięczny niemowlak może jeść samodzielnie i warto mu na tę samodzielność pozwolić.

Dziecko lubi łapać, sprawdzać konsystencję i temperaturę, doświadczań nowych smaków

Zarówno karmienie dziecka siedzącego jak i samodzielne jedzenie najlepiej wychodzi w specjalnych krzesełkach, ostawianych o stołu. Dzięki temu dziecko widzi jedzących rodziców, towarzyszy im w przygotowywaniu posiłków, uczy się zachowań społecznych i od początku staje się równoprawnym i aktywnym członkiem rodziny. Kupując wysokie krzesełko dziecięce warto zainwestować w produkt dwa w jednym, który rozkłada się tworząc krzesełko ze stoliczkiem do zabawy i jedzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here