Mandat – płacić czy nie?

0
1093
Mandat - płacić czy nie?

Łamanie przepisów kodeksu drogowego na pewno nie popłaca, naraża bowiem kierowcę na przykre konsekwencje w postaci mandatu i punktów karnych. Najczęstszą przyczyną wypisywania przez policjantów mandatów są takie wykroczenia drogowe, jak przekroczenie prędkości, jazda bez zapiętych pasów czy stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym (kolizja drogowa). I chociaż bardzo mało jest kierowców, którym nigdy nie zdarzyło się otrzymać mandatu, najbardziej na nie narażeni są ci kierujący, którzy muszą codziennie pokonywać setki kilometrów.

Ile czasu na zapłacenie mandatu?

Popełniając wykroczenie w ruchu drogowym, możemy spodziewać się mandatu. Każdy jednak ma prawo nie przyjąć mandatu, jeżeli uważa, że jest on niezasłużony lub że jego wysokość jest przesadzona. Wtedy policja skieruje wniosek o ukaranie do sądu i tam sprawa się rozstrzygnie. Jednak w przypadku, gdy mandat przyjmiemy, na jego zapłacenie mamy siedem dni. Wiele osób nie płaci w terminie, licząc na przedawnienie mandatu. Niestety nie jest to dobra strategia.

Jakie są konsekwencje niezapłacenia mandatu?

W przypadku niezapłaconego mandatu, bardzo często stosowane jest wysyłanie pisemnego wezwania do zapłaty. Niektórzy zapewne mocno się dziwią, kiedy po kilku miesiącach od wystawienia mandatu, otrzymują takie pismo. Niestety dla nich, urzędy działają powoli, ale skutecznie. Dlatego, po otrzymaniu takiego wezwania, najlepiej jak najszybciej zapłacić zaległości. Tym bardziej, że nie ma obowiązku ich wysyłania. Najczęściej bowiem bez ostrzeżenia dochodzi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, co odbywa się na różne sposoby:
– kwota mandatu może być pobrana z nadpłaty podatku;
– może też być odjęta z wynagrodzenia za pracę czy emeryturę na rachunku bankowym;
– możliwa jest egzekucja komornicza, przez zajęcie ruchomości, nieruchomości, kont bankowych i innych praw majątkowych.
Trzeba wiedzieć, że najczęściej nie udaje się uniknąć zapłaty za zaległy mandat, a próbując uników, można tylko spowodować niepotrzebne powiększanie kosztów.

pouczyc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle zarabia rezi?
Następny artykułHome stajging

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here