Na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji róż?

0
1180
Na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji róż

Róże są przez wielu uważane za najpiękniejsze i najbardziej szlachetne z kwiatów. Niestety, są też dość delikatne i wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której będą rosły zdrowo i kwitły. O czym należy pamiętać podczas codziennego dbania o róże?

Nawożenie – niezbędne dla prawidłowego wzrostu

Róże wymagają stosowania nawozów organicznych, które są ,,lżejsze” w formule od nawozów mineralnych, przez co nie doprowadzają do przenawożenia wrażliwych roślin. Nawozy mineralne najlepiej stosować rzadziej, co najmniej po roku od zasadzenia. Warto zasilić nim rośliny w okresie wiosennym, stosując specjalny preparat do róż dostępny w sklepie Substral.

Przycinanie – najważniejszy zabieg pielęgnacyjny

Przycinanie ma wpływ nie tylko na zdrowie rośliny, ale przede wszystkim na jej wygląd. Odpowiednio przystrzyżone róże prezentują się po prostu lepiej. Kilkuletnie krzewy najlepiej ścinać po okresie kwitnienia, usuwając uschłe części i pozbywając się pędów bocznych. W zależności od gatunku, praktykuje się różne rodzaje cięcia – wszystkie z nich pozwalają jednak osiągnąć upragniony efekt wizualny.

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Szkodniki wyjątkowo chętnie gnieżdżą się w różach. Należy tępić je od razu, kiedy tylko się pojawią – nie trzeba przy tym obawiać się skutków ubocznych. Opryskanie zadziała na różę łagodniej, niż owady, doprowadzające do powolnego obumierania rośliny. Szkodniki takie jak mszyce można usunąć ręcznie i zastosować delikatny roztwór z pokrzywy, groźniejsze z nich – jak np. skoczki różane, wymagają zastosowania mocniejszego oprysku.

Grzybicze choroby róż występują rzadko, jednak kiedy już zaatakują, są zabójcze dla roślin. Nalot w nietypowym kolorze wymaga natychmiastowej interwencji. Najlepiej wyciąć i spalić zaatakowane części oraz zastosować mocny oprysk na resztę róży. Należy również zastosować środki dolistne lub doglebowe, które wzmocnią roślinę i pomogą zapobiec dalszemu rozwojowi choroby.

Róże są piękne, ale kruche i delikatne. Należy doglądać ich każdego dnia, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długie lata!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here