Profesjonalne ładowanie akumulatora

0
987
Profesjonalne ładowanie akumulatora

Problemy z uruchomieniem samochodu dają o sobie znać najczęściej zimą. Za jego sprawność odpowiada alternator oraz akumulator.
Prawidłowe napięcie ładowania, powinno mieścić się w granicach 13,5 – 14,5 V, natomiast niższe wartości skutkować będą ciągłym rozładowywaniem się akumulatora. W przypadku większości kwasowych akumulatorów już przy 14,6 V może dojść do jego uszkodzenia.
Dobrym przyzwyczajeniem każdego kierowcy jest okresowe doładowywanie akumulatora, zwłaszcza w przypadku eksploatacji auta na krótkich odcinkach.
Ile czasu ładować akumulator?
Baterie należy ładować teoretycznie po dziesięć godzin prądem o natężeniu osiem i pół amper, wtedy to bateria naładowana będzie do maksimum.
W rzeczywistości im mniejszy prąd ładowania, tym lepiej.
Jeżeli zmniejszymy natężenie do czterech amper to ta operacja może potrwać ponad dwadzieścia godzin.
Jeżeli zdecydujemy się doładowywać akumulator to najlepiej robić to o małym prądem od dwóch do czterech amper. Taki zabieg potrwa zdecydowanie więcej czasu, ale nie wpłynie na żywotność naszej baterii.
W przypadku wartości granicznych, czyli natężeniu bliskiemu 1/10 pojemności naszej baterii, czas takiej operacji nie powinien przekroczyć dziesięć godzin. Akumulatorowi na pewno nie zaszkodzi ładowanie go przez dwadzieścia cztery godziny, z tym, że trzeba kontrolować jego temperaturę, która nie powinna przekraczać czterdzieści pięć stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że rady powyższe dotyczą akumulatorów obsługowych, czyli takich, w których istnieje możliwość uzupełniania elektrolitu. Przed rozpoczęciem procesu ładowania baterii powinniśmy odkręcić korki we wszystkich celach, co zapobiegnie zbieraniu się w akumulatorze niebezpiecznych gazów.
Wszystkim właścicielom samochodów, którzy nie chcą przyswoić sobie instrukcji obsługi akumulatora oraz nie umieją liczyć, powinni zakupić popularne, sterowane elektroniką. Prostowniki takie można zakupić w każdym sklepie motoryzacyjnym. Te automatycznie przyrządy dobierają optymalny prąd ładowania i wyłączają się zaraz po osiągnięciu przez akumulator pełnego naładowania.

forum-liderow.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here