Psychologia dziecka

0
1153
psychologia dziecka

Jeśli ktoś nie miał nigdy dzieci to wszystko wydaje mu się proste, jeśli chodzi o wychowanie. Nasze dziecko ma być grzeczne, ma dobrze się odżywiać i ogólnie ma być super. W rzeczywistości wszystko wygląda jednak inaczej. Nie jest wcale łatwo zapanować nad tym wszystkim. Można być bardzo dobrym rodzicem, ale nie trzeba być dobrych wychowawcom. Im bardziej pobłażamy dziecku tym jest z tym gorzej.

Nie ma nic gorszego jak bezstresowe wychowanie, które wielu rodziców stosuje. Nie, dlatego że jest modne, ale dlatego że te osoby są po prostu bardzo wygodne. Nie chce im się nic robić, nie chce im się pracować z dzieckiem i wydaje im się, że tak może być. Niestety, ale same sobie szkodzą, bo pamiętać należy o tym, że dziecko ten brak wychowania wykorzysta w pierwszej kolejności przeciwko nam.

Nie oznacza to, że mamy dziecko traktować bardzo surowo i często to wyważenie pomiędzy jednym, a drugim jest bardzo ciężkie i wiele osób sobie z tym nie radzi. Trzeba jakoś temu zapobiegać i trzeba to robić bardzo skutecznie. Z jednej strony dziecko nie może robić tego, na co ma ochotę i my nie mamy nad tym kontroli, a z drugiej strony nie można dziecku wszystkiego zakazywać.

Od niemowlaka zaczynamy pracę nad dzieckiem

Dziecko jest tak skonstruowane, że wszystko wymusza. To zaczyna się od czasu, kiedy zaczyna płakać, bo wie, że rodzice do niego przyjdą. Wie, że jeśli przyjdą i wezmą na ręce to już jest wszystko po jego myśli. To z biegiem czasu się zmienia na coraz to ciekawsze formy wymuszania. Nie można na to pozwolić. Jeśli mamy z dzieckiem kontakt to warto to wykorzystać. Nie od razu dziecko zrozumie, o co chodzi, a tym bardziej, jeśli jest niemowlakiem, który je i śpi.

dziecko bawi się

My w tym czasie układamy charakter naszego dziecka i od nas będzie zależało, jaki to w przyszłość będzie człowiek. Według naukowców to jak dziecko wychowujemy do trzeciego roku życia będzie rzutowało na całe jego życie. Te osoby, które mają dzieci niech się teraz zastanowią jak to wyglądało w ich przypadku i czy właśnie same sobie nie stworzyły problemu, z którym trudno będzie sobie teraz poradzić.

Starsze dziecko

Im starsze dziecko tym bardziej wymusza. To działa tak, że dziecko do jednej rzeczy podchodzi dziesięć razy z myślą, że tym razem postawi na swoim. Wystarczy, że my rodzice ulegniemy i już jest bardzo źle. Jeśli chcemy zobaczyć jak taki problem z wychowaniem dzieci wygląda w realnym świecie to trzeba pójść na plac zabaw. Tam jest wiele dzieci w różnym wieku i zacznijmy je obserwować. Przy okazji przyjrzymy się ich rodzicom. Są dzieci, które wyrywają innym wszystkie zabawki w piaskownicy, chcą być pierwsze na huśtawce czy zjeżdżalni.

Co najczęściej robią w takiej sytuacji rodzice? Niestety najczęściej nic nie robią, ewentualnie z daleka mówią do dziecka żeby tak nie robiło. To nic nie da, bo takie dziecko takie uwagi ma sobie za nic. Niestety, ale wielu rodziców ma z tym problem i nie wiedzą jak sobie radzić. Zauważmy, że wiele rodzin to mama, tata i jedno dziecko, bo rodzice mają dość już problemów z jednym dzieckiem żeby pojawiało się drugie.

Co należy robić?

Trzeba się do narodzin dziecka przygotować. Dzisiaj w sprzedaży mamy wiele książek opracowanych przez specjalistów. Czytajmy je i uczymy się wychowania naszych dzieci. Poznamy ich psychologię i to jak postrzegają świat. Wtedy jest o wiele łatwiej, ale pamiętajmy też o tym, że książki nie rozwiążą naszych wszystkich problemów. Czasami jest tak, że na nasze dziecko nic, co w książce znaleźliśmy nie działa. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak udać się z dzieckiem do psychologa.

dziecko

Tutaj również zaczynają się problemy, bo jak to nasze dziecko ma chodzić do psychologa? Tak może chodzić i naprawdę nie trzeba się każdemu o tym chwalić. Trzeba działać wcześniej, bo jeśli widzimy, że nasze dziecko wyróżnia się na tle innych i chodzi tutaj o te cechy negatywne to, jeśli nic nie będziemy robić to problem się nie rozwiąże. Z takim dzieckiem problemy będą, kiedy będzie miało kilkanaście lat i kiedy będzie miało trzydzieści lat.

Tak to jest, że zapominamy o tym, a później dziwimy się, że nasze dzieci są inne od innych. Winy szukamy wszędzie tylko nie u siebie. Nie jest łatwo być rodzicem, ale skoro się na ten krok zdecydowaliśmy to trzeba postępować bardziej odpowiedzialnie. Wtedy takie dziecko będzie miało łatwiej w życiu. Dbajmy o nie, ale nie chodzi tylko o same zabawki, a również o przebywanie z dzieckiem i prowadzenie rozmów. Wtedy będą z tego pozytywne efekty, może nie od razu, ale za jakiś czas na pewno. Cierpliwość jest przy dziecku bardzo wskazana.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here