Radca prawny

0
667
Radca prawny

Radca to osoba publiczna świadcząca usługi prawnicze osobą mającym przedsiębiorstwo lub będącym osobami fizycznymi. Radca prawny zajmuje się reprezentowaniem klienta w urzędach oraz różnych sądach jako pełnomocnik oraz sporządzaniem dokumentów i udzielaniem porad oraz konsultacji.

Zadania radcy prawnego

Do podstawowych zadań radcy zalicza się pomoc prawną, która polega na konsultacjach oraz poradach, a także sporządzaniu niezbędnych dokumentów i reprezentowaniu klientów w urzędach po otrzymaniu od nich pełnomocnictwa. Radca może być także osobą, która pomaga podejmować ważne decyzje w przedsiębiorstwie oraz wykonywać czynność egzekucyjne i sporządzać umowy i regulować stosunki prawne pomiędzy pracownikiem i pracodawcą. Radca prawny, który nie jest zatrudniony na umowę o pracę może reprezentować klienta w sądzie w sprawach karnych oraz karno-skarbowych.

Jak radca wykonuje zawód?

Najczęściej radcy prawni prowadzą własną kancelarię lub tworzą spółkę z inną kancelarią. Radca może zostać zatrudniony na umowę w instytucji publicznej lub prywatnym przedsiębiorstwie.

Gdzie szukać radcy prawnego?

Radcę znaleźć można za pomocą internetu, ponieważ w obecnych czasach kancelarie prowadzą swoje strony internetowe gdzie umieszczają informację o świadczonych usługach oraz dane kontaktowe i opinie klientów. Radcę prawnego znaleźć można w gazetach oraz stronach internetowych z ogłoszeniami. Kolejnym sposobem na znalezienie radcy jest przejrzenie spisu kancelarii, który prowadzony jest przez Okręgową Izbę Radców Prawnych, która jest instytucją zrzeszającą prawników wykonujących zawód radcy prawnego.

Jaki jest koszt usług radcy prawnego?

Koszty usług świadczonych są różne, a wpływ na nie ma rodzaj usługi, stopień skomplikowania sprawy oraz czas i zakres prowadzonych działań. Koszt zależny jest także od tego czy radca prawny wykonuje czynności dla przedsiębiorstwa czy dla osoby fizycznej i czy jest to pomoc stała czy jednorazowa. Cena każdej konkretnej usługi jest różna, a wpływ ma na to także miasto w jakim radca świadczy swoje usługi. Często z usług radcy można skorzystać bezpłatnie, a możliwość ta skierowana jest do osób w ciężkiej sytuacji życiowej oraz osób starszych i niepełnosprawnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here