Jak przygotować się do wizyty u urologa?

0
1718
Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Urolog to lekarz, który zajmuje się badaniem oraz leczeniem chorób układu moczowego kobiet oraz moczowo-płciowego mężczyzn. To bardzo szeroka tematyka, która obejmuje ogromną ilość wiedzy. Warto, więc wiedzieć jak przygotować się do wizyty u lekarza, tak by najlepiej wykorzystać czas.

Wstyd zostaw w poczekalni

Pamiętaj, że urolog jest lekarzem i żadna twoja choroba go nie zaskoczy, ani nie rozbawi. Obejmuje go tajemnica lekarska, którą pod rygorem konsekwencji prawnych, musi utrzymać. Z tego powodu, bez obaw o ośmieszeni można opowiadać lekarzowi o problemach z nietrzymaniem moczu lub o impotencji.

Wstyd w niczym nie pomoże. Opowiadając urologowi o doskwierających objawach należy nie unikać szczegółów, ani nie mówić ogólnikami. Lekarz to nie wróżka. Jeśli nie powiesz mu, w czym tkwi problem – to nie będzie w stanie ci pomóc.

Zadbaj o higienę

Wydawałoby się, że to jest oczywiste. Przed każdą wizytą u lekarza bezwzględnie należy się umyć. Urolog zajmuje się m.in. badaniem miejsc intymnych, więc powinien to być rejon zadbany.

Higiena jest tematem, którego teoretycznie nawet nie trzeba by poruszać. W końcu czystość miejsc intymnych jest obowiązkowa. Zawsze jednak jest lepiej umyć się o raz za dużo, by nie czuć skrępowania, gdy urolog zaproponuje badanie palpacyjne czy usg. W przypadku mężczyzn urolog często wykonuje też badanie przez odbyt.

Zrób notatki

Jeśli nie chcesz marnować czasu swojego i urologa to przed wizytą przygotuj niezbędne notatki. Na liście powinny być zawarte leki, które aktualnie przyjmujesz lub w niedawnym czasie przestałeś je przyjmować. Suplementy diety oraz leki ziołowe również powinno się uwzględnić.

Na drugiej liście – należy wypisać symptomy, które nas niepokoją. Nie można pomijać żadnych oznak. Każda rzecz, która odbiega od normy powinna być na tej liście. Dzięki temu, urolog będzie wiedział, na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę i co jest najbardziej dokuczliwe. Równocześnie, notatki te dają pewność, że pacjent nie zapomni o czymś wspomnieć.

Do urologa dobrze jest też zabrać wyniki badań krwi i moczu, o ile były wykonane w niedawnym czasie. Dają one dużo informacji na temat stanu zdrowia układu moczowego. Dzięki nim można znacznie przyspieszyć leczenie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here