Co brać pod uwagę przy wyborze zawiesi łańcuchowych?

0
166

Jest kilka istotnych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem lub użyciem zawiesi łańcuchowych. Niemniej ważne są również zalecenia dotyczące kontroli, pielęgnacji i przechowywania tego rodzaju sprzętu w celu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa. W poniższym tekście wskazujemy na kilka sprawdzonych rozwiązań.

Zawiesie łańcuchowe i jego specyfikacja podczas pracy

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na samo wykonanie zawiesi łańcuchowych. Są one zwykle mocowane za pomocą łączników końcowych, takich jak haki i ogniwa. Łańcuchy przy tym powinny być bez żadnych skręceń i dodatkowych węzłów. Punkt podnoszenia powinien być dobrze osadzony w haku, natomiast ogniwo główne winno mieć możliwość swobodnego pochylania się w dowolnym kierunku.

Łańcuch może przechodzić pod lub przez ładunek, tworząc zaczep ssący lub zaczep koszowy. Jeżeli ze względu na niebezpieczeństwo przechylenia ładunku konieczne jest użycie więcej niż jednego cięgna łańcuchowego w zaczepie koszowym, najlepiej jest to zrobić w połączeniu z belką podnoszącą.

Zmienne brane pod uwagę przy doborze zawiesi

Biorąc pod uwagę zalecenia i skumulowane skutki obniżenia wartości znamionowych, należy zdecydować o sposobie podwieszenia i dobrać odpowiednie zawiesie łańcuchowe tak, aby masa (ciężar) przeznaczona do podniesienia nie przekraczała wartości DOR – dopuszczalnego obciążenia roboczego.

Nie jest to oczywiście jedyna zmienna, którą trzeba brać pod uwagę. Należy sprecyzować maksymalną temperaturę, jaką może osiągnąć zawiesie podczas eksploatacji. W praktyce jest to trudne, ale należy unikać wszelkich niedoszacowań. Istotna jest także odporność na działanie kwasów i innych czynników chemicznych, także takich, które powodują korozję. Z tego samego powodu zawiesia łańcuchowe nie powinny być cynkowane ogniowo ani wykańczane elektrolitycznie.

Prawidłowe przechowywanie zawiesi łańcuchowych

Kiedy zawiesia łańcuchowe nie są używane, powinny być przechowywane na odpowiednio zaprojektowanym stojaku. Nie należy natomiast pozostawiać ich leżących na ziemi, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Zawieszone na haku dźwigu, powinny być zaczepione o górne ogniwo, aby zmniejszyć ryzyko swobodnego kołysania się lub zaczepiania.

Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że zawiesia łańcuchowe będą przez jakiś czas wyłączone z eksploatacji, należy je oczyścić, wysuszyć i zabezpieczyć przed korozją.

Zawiesie łańcuchowe dostępne są w ofercie Cecho

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here