Wiosenne remonty – jakimi pracami warto się zająć w sezonie?

0
231
remont

Wiele czynników przyczynia się do tego, że wiosna jest okresem, w którym wykonuje się sporo prac remontowych. Główny powód to oczywiście pogoda, znacznie lepsza niż jesienią oraz zimą. Ponadto dni są dłuższe, co skutkuje większą ilością naturalnego światła. Sporo sklepów organizuje ponadto sezonowe zniżki na rozmaite artykuły, jakie wykorzystuje się do przeprowadzania remontów. Czym jednak konkretnie warto się zająć w tym okresie?

Poprawa wyglądu ścian

Świetny pomysł stanowi przede wszystkim zajęcie się odmalowaniem ścian. Dzięki temu pomieszczenia będą prezentować się znacznie lepiej, ponadto tworzy to wspaniałą okazję do zmienienia czegoś w swoim otoczeniu. Do takiego zadania z pewnością przyda się farba gruntująca. Posiada ona bowiem wiele ciekawych zalet, między innymi:

  • świetnie przygotowuje ściany przed malowaniem,
  • zwiększa przyczepność farby do danej powierzchni,
  • poprawia wygląd i trwałość malowania,
  • doskonale chroni podłoże przed wilgocią,
  • zapobiega odpryskiwaniu, łuszczeniu się i blaknięciu koloru.

Jak łatwo da się zauważyć, produkt ten stanowi niesamowicie istotny element przygotowania konkretnej ściany do malowania. Dzięki swoim właściwościom przyczynia się do powstania wykończenia, które będzie estetyczne, trwałe, a także odporne na rozmaite czynniki zewnętrzne. Farba gruntująca przyda się zwłaszcza wtedy, kiedy planuje się zmienić barwę ścian i pragnie się uniknąć powstania nieestetycznych prześwitów, jakie zaburzają aranżację.

Uporządkowanie piwnicy

Wiosną kończy się sezon grzewczy, który wymagał przechowywania w piwnicach rozmaitych materiałów, wykorzystywanych do ocieplania domu. Z tego powodu warto zająć się jej remontem. Do tego celu przyda się przede wszystkim zaprawa tynkarska. Dzięki niej można:

  • wygładzić powierzchnię sufitów i ścian przed malowaniem,
  • stworzyć skosy, łuki lub nisze,
  • zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią,
  • ochronić ściany przed rozmaitymi uszkodzeniami.

Piwnica to specyficzne pomieszczenie, narażone na wpływ wielu szkodliwych czynników, które nie pojawiają się w innych, położonych wyżej pokojach. Wymaga wobec tego specjalnej dbałości, aby zachowała swoją funkcję użytkową. Wiosenne remonty powinny poprzedzić dokładne porządki, jakie znacznie ułatwią wszelkie prace. Zaprawa tynkarska powinna również zostać położona na oczyszczonej powierzchni, co znacząco przedłuży jej trwałość i wzmocni właściwości. Mowa tu o konieczności usunięcia w pierwszej kolejności farb, starego tynku i innych powłok.

Jeżeli konieczne są jakiekolwiek naprawy, także należy je wykonać. Dopiero wtedy można przejść do prac wykończeniowych. Przeważnie kładzie się nowe posadzki, a na ścianach umieszcza płytki ceramiczne. Niektórzy decydują się ponadto na tynk dekoracyjny, aby pomieszczenie lepiej się prezentowało. Cieszy się on już od dłuższego czasu ogromną popularnością.

Renowacja balkonów i tarasów

Wiosenne remonty obejmują również bardzo często prace związane z renowacją tarasów oraz balkonów. Przyciągają one do siebie wzrok przechodniów i jeżeli będą się prezentować nieestetycznie, cały budynek zacznie wyglądać gorzej. Ponadto przeważnie wiosną i latem spędza się tam sporo czasu, na przykład relaksując się wieczorami. Wynika to przede wszystkim ze znacznej poprawy pogody i wydłużenia dnia, co zachęca do spędzania czasu na dworze.

Jeżeli znajdują się tam drewniane elementy, z pewnością powinno się je pomalować, a następnie dokładnie zaimpregnować. Pozwoli to znacznie przedłużyć ich żywotność, drewno bowiem wymaga regularnej pielęgnacji, aby nie traciło swoich właściwości. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wymienić barierki na całkiem nowe, a także wykonać drobne naprawy. Zimowe temperatury sprzyjają bowiem powstawaniu uszkodzeń, zwłaszcza jeżeli panował dokuczliwy, długotrwały mróz.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here