Cukrzyca u dzieci – objawy

0
1487
cukrzyca u dzieci

Jeżeli posiadamy dzieci to wiemy, jak ważne jest, aby zadbać o ich zdrowie. Każde niepokojące dolegliwości powinny być przez nas dokładnie przeanalizowane. Musimy obserwować swoją pociechę, ponieważ dziecko nie rozumie, że powinno zwracać uwagę na niemal każdy niepokojący objaw. Pamiętajmy, aby wysłuchiwać pociechę. Jeżeli uskarża się na złe samopoczucie lub bóle to musimy udać się do lekarza, gdzie zostanie udzielona mu pomoc.

Niezbędne są podstawowe badania krwi oraz w razie potrzeby dalsza diagnostyka. Jeżeli zlekceważymy pozornie błahe objawy, to z czasem problem może się nasilić i przekształcić w coś groźniejszego. Wstępnie możemy przejrzeć strony internetowe w poszukiwaniu możliwych chorób.

Nie możemy jednak martwić się na zapas, ponieważ niektóre objawy mogą być przypisane zarówno do tych zupełnie niegroźnych schorzeń, jak i do nieco poważniejszych przypadłości. Najważniejsze jest to, aby działać jak najwcześniej. Niemal każda choroba w początkowym stadium jest do opanowania, dlatego liczy się czas i spostrzegawczość. Dzięki temu nasze dziecko poczuje się lepiej, a my będziemy spokojni o stan jego zdrowia.

W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z cukrzycą u dzieci

W przypadku cukrzycy typu 1 nie mamy na to znaczącego wpływu, ponieważ jest to choroba autoimmunologiczna. Inaczej jest w przypadku typu 2, gdzie można się z nim spotkać przy prowadzeniu niezdrowego trybu życia.

Bardzo duże znaczenia ma otyłość, brak ruchu i jedzenie potraw z każdej możliwej kategorii. Jeżeli chcemy zadbać o to, aby nasze dziecko nie zmagało się z cukrzycą typu 2, to musimy pokazać mu jak należy o siebie zadbać. Kluczową sprawą są świeże, zdrowe produkty spożywcze przede wszystkim owoce i warzywa.

cukier

Cukrzyca u dzieci – objawy

Co powinno nas zaniepokoić? Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest wzmożone pragnienie. Dziecko może wypijać w ciągu dnia nawet pięć, czy sześć litrów płynów. W takiej sytuacji zauważymy częstsze oddawanie moczu przez pociechę. W przypadku cukrzycy możemy zauważyć, że dziecko moczy się w nocy lub wstaje nawet kilka razy, aby oddać mocz. Już te dolegliwości powinny wzbudzić u nas niepokój. Innymi objawami są na przykład: utrata masy ciała, zmęczenie, rozdrażnienie, zaburzenia wzroku, zajady w kącikach ust czy skurcze mięśni.

Dodatkowo zauważymy, że dziecko niechętnie się uczy i nie potrafi się skupić na podstawowych zadaniach. Jeżeli dziecko cały czas jest zaspane, nawet jeżeli potrafi przespać kilkanaście godzin w ciągu doby, to musimy jak najszybciej udać się na badania. Nie możemy bać się diagnozy, ponieważ cukrzycę można kontrolować i trzeba leczyć. Im prędzej dowiemy się o chorobie, tym szybciej zaczniemy najpotrzebniejsze działania. Jest to bardzo ważne, ponieważ wtedy dziecko poczuje się lepiej, a przede wszystkim zrozumie także, co mu dolega.

Jeżeli u naszej pociechy zostanie zdiagnozowana cukrzyca, to musimy wytłumaczyć jej na czym to wszystko polega. Przede wszystkim należy przedstawić jej możliwe objawy, które ją dotyczą. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby wiedziała jak musi postępować w przypadku, gdy źle się poczuje. Odpowiednie leczenie i odżywianie jest kluczowe przy cukrzycy, dlatego musimy dokładnie wspólnie omówić wszelkie szczegóły. Dzieci, które zachorowały na cukrzycę typu 1 wymagają terapii z insuliną.

W takim przypadku należy stale monitorować poziom cukru, a przy tym regularnie podawać leki. Ważne jest, aby rozpoznawać objawy hipoglikemii, która może być bardzo niebezpieczna, szczególnie dla najmłodszych szkrabów. Dolegliwości mogą się różnić w zależności od organizmu, dlatego należy stale obserwować nawet najdrobniejsze zmiany.

cukrzyca u dzieci - objawy

Do najczęstszych objawów hipoglikemii zaliczamy przede wszystkim: bladość skóry, drżenie rok, zaburzenia mowy i koncentracji, zmiana zachowania, przyspieszona akcja serca, drętwienie części ciała, a nawet drgawki i śpiączka. Musimy zatem w porę reagować i stale kontrolować poziom cukru we krwi. Pamiętajmy, aby o cukrzycy poinformować nauczycieli w szkole, do której uczęszcza dziecko. Dzięki temu będziemy pewni, że w razie potrzeby ktoś pomoże naszemu maluchowi.

Dodatkowo należy cały czas przypominać mu u lekach i sposobach, z którymi musi odpowiednio się obchodzić. Dzięki dawce wiedzy dziecko będzie mogło zrozumieć co mu dolega. Musimy je także uspokoić i w razie dalszych niepokojących objawów zabrać je do specjalisty. W przypadku jakichkolwiek chorób bardzo ważne są regularne wizyty u lekarzy, a także stałe kontrolowanie stanu zdrowia. Szczególnie pomocne będą podstawowe badania krwi i dodatkowe badania obrazowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here