Karmienie piersią a dieta

0
1505
karmienie piersią a dieta

Na temat ciąży i karmienia piersią krąży wiele mitów. Nic dziwnego, że kobiety nie potrafią odnaleźć się w ich gąszczu. Wiele mitów przekazywanych jest przez pokolenia. Z pokolenia na pokolenie babki i matki przekazują w swoim córkom różne historie. Niestety wiele z tych mitów jest przekazywanych przez bliskie osoby. Wiele kobiet czyni starania aby jak najdłużej karmić swoje dziecko piersią. Czasami nie jest to możliwe z różnych przyczyn zdrowotnych, a czasami po prostu sama matka tego nie chce.

Karmienie piersią jest najlepsze dla nowo narodzonego dziecka

Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, nie ma tych wątpliwości również Światowa Organizacja Zdrowia, która zaleca karmienie piersią jako najlepszy sposób żywienia malucha. Kiedyś wmawiano kobietom, że ich naturalne mleko nie jest tak bogate w witaminy i minerały potrzebne do właściwego odżywienia dziecka jak mleko modyfikowane które można kupić. Dzisiaj jednak doskonale już wiemy, że to mleko matki jest najlepsze dla dziecka. Czy karmienie piersią a dieta to ważny temat? Oczywiście! Ciągle pokutuje mit o diecie matki karmiącej. Tymczasem coś takiego nie istnieje. Oczywiście matka powinna zdrowo się odżywiać.

Nie dość, że jest to ważne dla jej zdrowia, to jeszcze musi wpajać dobre nawyki swojemu dziecku. Jednakże nie istnieje coś takiego jak dieta matki karmiącej. Oczywiście trzeba wprowadzić pewne restrykcje jeżeli dziecko jest alergikiem. Mleko matki powstaje z krwi a tam są również alergeny. Jeżeli dziecko jest na coś uczulone to matka również nie powinna tego jeść, ponieważ alergen może przedostawać się do mleka z krwi. Wiele entuzjastek karmienia piersią edukuje kobiety. Dzisiaj kobiety mogą znaleźć wiele fachowych porad w internecie od matek, które również karmią piersią.

zdrowa dieta

Czasami jednak w internecie można przeczytać niewłaściwe, nieprawidłowe rzeczy. Dlatego trzeba uważnie wybieracie źródła, które nas uczą. Nie każda położna lub pielęgniarka ma fachową aktualną wiedzę, w zawodach medycznych trzeba ciągle się dokształcać. Dieta matki karmiącej powinna być bogata przede wszystkim w pierwiastki mineralne takie jak na przykład wapń. Często mówi się o tym że ciąża i karmienie piersią wyniszcza ciało kobiety.

Tymczasem trzeba zadbać o właściwe odżywianie matki aby wszystko co dobre przeszło do dziecka ale nie wyczerpało matki. Matka, która dba o właściwą dietę i aktywność fizyczną, matka która dobrze się odżywia i dba o to aby jej dieta była bogata w witaminy i minerały, nie musi niczego się obawiać, nie musi obawiać się, że jej ciało będzie w gorszej kondycji. Trzeba zadbać o to zarówno przed ciążą jak i w trakcie ciąży i karmienia piersią. Również dieta dziecka jest bardzo ważna już od samego początku. Nie każdy maluch ma to szczęście, że matka będzie karmiła go piersią.

Karmienie piersią jest sposobem na wychowanie zdrowego i silnego dziecka

Jednakże najważniejsze to karmić dziecko zdrowo, nie podawać cukru ani produktów przetworzonych. Wielu rodziców ma dobre intencje jednakże absolutnie nie ma wiedzy pozwalającej karmić dziecko na zdrowego dorosłego człowieka. Potrzeba edukacji w zakresie karmienia matek karmiących i kobiet w ciąży. Obecnie wiele dietetyków specjalizuje się w zakresie żywienia matek karmiących, żywienia kobiet w ciąży oraz żywienia dzieci.Nie jest niczym niezwykłym, że rodzic udaje się do dietetyka po poradę odnośnie żywienia swojego dziecka.

karmienie piersią

W badaniach laboratoryjnych dziecka lub matki czasami wychodzi niedobór jakiegoś składnika na przykład hemoglobiny lub żelaza albo magnezu. Jeżeli to niedobory są niewielkie wszystko da się wyrównać dietą bez wrażenia lekarstw. Oczywiście czasami leczenie farmakologiczne jest niezbędne, jednak zdecydowanie łatwiej najpierw wprowadzić dietę. Dobry dietetyk jest w stanie wyprowadzić człowieka z wielu kłopotów spowodowanych niewłaściwym odżywianiem. Maluchy karmione piersią teoretycznie powinny być zdrowsze i silniejsze jednakże w praktyce bywa różnie.

Najważniejsze aby rodzice kochali swoje dziecko niezależnie od sposobu w jaki je karmią. Maluch karmiony mlekiem modyfikowanym również może wyrosnąć na zdrowego i silnego dorosłego człowieka. Na pewno warto aby zarówno młodzi mężczyźni jak i młode kobiety pogłębiały swoją wiedzę na temat żywienia. Taka wiedza przydaje mi się w każdym momencie życia.

Czas skończyć z stereotypem matki karmiącej która nie może nic jeść. Trzeba jednak bacznie obserwować swojego niemowlaka. Jeśli pojawi się jakieś uczulenie, trzeba zareagować właściwie i być może matka będzie musiała skończyć z jedzeniem jakiegoś składnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here