Zadaniem każdego rodzica jest dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo swojego podopiecznego. Zapewnienie mu odpowiednich warunków bytowych i możliwości prawidłowego rozwijania się i dorastania. Obowiązek ten dotyczy różnych sfer życia. Zarówno w domu jak i poza nim. W sytuacjach codziennego życia, opiekunowie muszą być rozsądni oraz przewidywalni. Tak też dzieje się podczas przewożenia swojej pociechy. Jadąc samochodem czy rowerem dziecko powinno być odpowiednio zabezpieczone i przygotowane.
Planując podróże z dzieckiem, bez względu na to czy dalekie czy bliskie, każdy rodzic ma obowiązek wyposażyć samochód w fotelik do przewożenia dzieci. Pierwszy kontakt z transportem następuje już w pierwszych dniach malucha, kiedy mama zawozi dziecko ze szpitala do domu. Już wtedy należy odpowiednio zaplanować podróż. Kolejnymi sytuacjami są odwożenie dziecka do przedszkola, szkoły czy wyjazd na wakacje, do sklepu czy lekarza. Każda młoda osoba powinna być usadowiona w odpowiednim siedzisku, pozwalającym na bezpieczną podróż.
Dziecko bez fotelika może być przewożone w sytuacji, gdy osiągnęło wzrost 135 cm. Przepis ten dotyczy osób siedzących z tyłu samochodu. Jeśli podopieczny chce siedzieć z przodu bez żadnych podstawek musi osiągnąć wzrost 150cm. W chwili obecnej zniesiono wszelkie ograniczenia wiekowe, więc nawet 18 letnie dziecko, które nie ma 150 cm wzrostu, nie może poruszać się na przednim siedzeniu bez siedziska.
Przewożenie dziecka bez fotelika jest bardzo niebezpiecznym oraz nierozsądnym postępowaniem. Młode osoby nieodpowiednio zabezpieczone podczas kolizji narażone są na uszczerbki zdrowia lub w tragicznych przypadkach śmierć. Maluchy siedzące bez zabezpieczenia mogą się obsuwać, przemieszczać lub wypaść ze swojego miejsca, co jest bardzo niebezpieczne dla każdego. Przewożenie dziecka bez fotelika grozi także mandatem karnym.
Aby bezpiecznie przewozić dziecko należy odpowiednio dobrać siedzisko. Uzależnione jest to zazwyczaj od wieku, wzrostu i wagi osoby przewożonej. W obecnych czasach mamy bardzo duży wybór odpowiednich zabezpieczeń. Producenci stosują coraz nowsze technologie związane z bezpieczeństwem i wygodą podróżujących. Foteliki posiadają coraz więcej dodatkowych funkcji i udogodnień.
Użytkownicy mają wybór czy usadowić maleństwo przodem czy tyłem do jazdy. Można dobrać pozycję, w której będzie podróżować pociecha, a także w ilu miejscach będzie przypięta pasami i jak bardzo unieruchomiona.
Większe dzieci zamiast fotelika mogą korzystać z odpowiednio dobranych podstawek, które są podkładane pod podróżującego. Dziecko przypinane jest pasami samochodowymi, w taki sposób, aby w razie kolizji było unieruchomione i zabezpieczone.
Najmłodsi mają możliwość podróżowania w różnego rodzaju poziomych siedziskach typu nosidełkach. Troszkę starsi zazwyczaj umiejscawiani są w pozycji siedzącej w foteliku, który ma boczne zabezpieczenia i posiada w wyposażeniu pasy – najczęściej pięciopunktowe.
Siedziska takie umieszczane są na siedzeniu często dzięki prostym zapięciom typu isofix. Kiedy dziecko rośnie, a jego wzrost i waga zmieniają się, zabezpieczenia boczne i pięciopunktowe pasy mogą być zmniejszane. Dziecko może początkowo siedzieć w zabudowanym siedzisku, przypięte samochodowymi pasami bezpieczeństwa, a następnie przebywać na samej podkładce.
Dobierając fotelik należy także zwrócić uwagę na to, czy będzie on pasował do profilu siedzeń samochodowych. Powinien on przylegać do kanapy i nie odstawać, ani nie przesuwać się. Dziecko powinno być unieruchomione i wygodnie usadowione. Producenci fotelików opisali także na swoich produktach ich przeznaczenie i specyfikację. W instrukcji znajdziemy informacje dla kogo jest on przeznaczony. Widnieją ograniczenia wagowe oraz wzrostowe.
Kupno fotelika wiąże się z niemałym wydatkiem
Należy jednak pamiętać, że ówcześnie cena jest adekwatna do jakości przedmiotu. Niestety im droższe siedzisko, tym prawdopodobnie lepsze, bezpieczniejsze, trwalsze i wygodniejsze. Bardzo ważnym jest, aby fotelik posiadał odpowiednie atesty i certyfikaty, a jego marka była znana na naszym rynku.
Każdy rodzic powinien w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje dziecko na czas podróży.
Bierze on odpowiedzialność za swoją pociechę, jego zdrowie i bezpieczeństwo. Powinien mieć świadomość i wiedzę na temat zagrożeń, jakie stwarza jazda bez odpowiednich zabezpieczeń. Wiedzieć i znać przepisy poruszania się po drogach publicznych, a także zasady dotyczące przewożenia dzieci. Sami powinni prowadzić pojazd ostrożnie i bez brawury tak, aby rodzic, dziecko i osoby dookoła były bezpieczne i spokojne.