Dziecko wymiotuje

0
1299
dziecko wymiotuje

Gdy dziecko wymiotuje, rodzice zwykle są mocno zaniepokojeni. Ich strach wynika często z niewiedzy na temat tego, co jest przyczyną takich objawów. Źródeł torsji może być przecież wiele. Do tego zwykle mają nieprzyjemny przebieg i są bardzo męczące dla malucha. Obowiązkiem dorosłych jest więc zrobienie wszystkiego, by czuło się ono jak najbardziej komfortowo. Co więc począć, gdy dziecko wymiotuje? Jakie są tego przyczyny? Czy trzeba natychmiast jechać do lekarza?

Na początek trzeba zaznaczyć, że jeśli dziecko wymiotuje, jest to sygnał świadczący o tym, że w jego organizmie dzieje się coś nieprawidłowego. Jednak konkretny powód może być bardzo różny. Czasem nie jest to nic szczególnie poważnego, czym trzeba się bardzo martwić. Przykładem jest występowanie jakiejś typowej dla wieku dziecięcego choroby, jak infekcja, grypa, ospa, angina, zapalenie ucha, płuc lub gardła czy rotawirus.

Torsje w takich sytuacjach zdarzają się dość często i są po prostu jednym z symptomów. Nie trwają jednak zbyt długo – zwykle po jednym dniu ustępują. Mimo że nie stanowią dużego zagrożenia, to sam fakt, że dziecko wymiotuje, jest dla niego bardzo uciążliwy, dlatego trzeba mu pomóc choćby wsparciem psychicznym.

Również refluks żołądkowo-przełykowy, a więc schorzenie bardzo charakterystyczne dla wieku niemowlęcego, może powodować to, że dziecko wymiotuje. Refluks jest jednak nieco bardziej złożonym problemem zdrowotnym, dlatego lepiej udać się do lekarza. Podobnie jest z alergiami, zwłaszcza pokarmowymi. Zjedzenie czegoś, na co maluch ma uczulenie, zwykle wywołuje rozmaite skutki uboczne. Nietolerancja taka może również być przyczyną tego, że dziecko wymiotuje.

dziecko

W takiej sytuacji trzeba po prostu wyeliminować nieodpowiedni składnik z diety malucha. Zdarza się także, że torsje są efektem spożycia czegoś niejadalnego, np. substancji chemicznej, tworzywa sztucznego, papieru. W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej udać się na pogotowie, ponieważ zatrucia takimi produktami są bardzo niebezpieczne i często zagrażają nawet życiu, zwłaszcza w przypadku niemowląt.

Jeśli dziecko wymiotuje, a dodatkowo towarzyszą temu również innego rodzaju symptomy, to znak, że problem może być poważniejszy. W momencie, gdy maluch skarży się na silne bóle brzucha po prawej stronie ciała, a dodatkowo ma gorączkę, można podejrzewać atak wyrostka robaczkowego, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Pogotowie niezbędne jest również wtedy, gdy dziecko wymiotuje po przebywaniu na silnym słońcu. W takim wypadku trzeba liczyć się z tym, że prawdopodobnie uległo ono udarowi słonecznemu.

Tu – poza torsjami – mogą występować też zaczerwienienia skóry, poparzenia, drgawki, bóle głowy, senność, zmęczenie, apatia, omamy, a nawet utrata przytomności. Do szpitala należy udać się też wtedy, gdy dziecko wymiotuje niedługo po uderzeniu w głowę. Uraz w obrębie czaszki, nawet z pozoru lekki, spowodowany np. upadkiem czy potknięciem się, może skończyć się wstrząśnieniem mózgu. Ból, słabe samopoczucie, wymioty – to sygnał, że niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

Oczywiście przyczyna tego, że dziecko wymiotuje, może być bardziej prozaiczna

Czasem to efekt tego, że maluch długo zanosi się od płaczu. Niejednokrotnie sytuacje takie mają miejsce u niemowląt, które ząbkują, ale zdarza się to też często u starszych dzieci, których rozpacz spowodowana jest np. złością na coś.

Niekiedy maluch wymiotuje również wtedy, gdy się zakrztusi, kaszle lub przyjmie zbyt wiele pokarmu na raz. Torsje w takich momentach to po prostu odruch organizmu, który w żaden sposób nie oznacza żadnego zagrożenia ani nieprawidłowości. Bez względu na przyczynę, maluchowi trzeba pomóc i odpowiednio się nim w takiej chwili zająć.

dziecko źle się czuje

Jeżeli dziecko wymiotuje z powodu zatrucia pokarmowego czy grypy żołądkowej, wówczas objaw ten sam w sobie nie jest groźny i z reguły szybko mija, ale może prowadzić do odwodnienia, które jest znacznie poważniejszym objawem. Trzeba zatem pilnować, by dziecko w trakcie takich sytuacji przyjmowało odpowiednią ilość płynów. Jedzenie w tym okresie jest w zasadzie niemożliwe, jednak maluch powinien pić, najlepiej przegotowaną wodę.

Należy także zadbać o poziom elektrolitów poprzez zażywanie specjalnego roztworu w saszetce – bez problemu można go kupić w każdej aptece, warto więc mieć go w domu na wszelki wypadek. Nie jest specjalnie drogim preparatem, a w wielu momentach bywa prawdziwym ratunkiem. W razie kłopotów z przyjmowaniem przez dziecko płynów należy udać się do szpitala w celu podania mu kroplówki nawadniającej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here