Hormon stresu – jak wpływa na nasze życie?

0
1356
Hormon stresu

Choć zazwyczaj chcielibyśmy go uniknąć, to stres towarzyszy każdemu z nas. Zmienne są jedynie okoliczności jego wystąpienia. Czym jest stres, jak działa kortyzol, czyli hormon stresu i jak rozładowywać napięcie.

Czym jest stres i jak go pokonać?

Nim przejdziemy do opisu działania hormonu stresu warto wspomnieć, czym w rzeczywistości jest sam stres. Mniejszą lub większą wiedzę na ten temat posiada każdy z nas, w końcu nikt nie jest w pełni wolny od sytuacji stresowych. Zatem stres to po prostu specyficzna i dość zróżnicowana reakcja organizmu na rozmaite okoliczności czy wydarzenia, które zmieniają równowagę organizmu. Wszystko, co powoduje wywołanie stresu, określa się natomiast mianem stresorów.

Stres może mieć rozmaite źródła np. zazwyczaj wywołane konkretną nieprzyjemną sytuacją lub długotrwałym doświadczeniem. Warto w tym miejscu zauważyć, że choć zazwyczaj stres wpływa na nas w sposób negatywny, to czasem jego działanie może mieć skutki pozytywne, dochodzi wtedy bowiem do pobudzenia organizmu, by poradzić sobie z trudnym zadaniem (lub przeciwnikiem).

Niestety znacznie częściej skutkami stresu są np. trudności z zasypianiem, podwyższone napięcie nerwowe, kłopoty ze skupienie i ogólne pogorszenie nastroju. Jak zatem radzić sobie ze stresem?

W tym względzie wiele zależy od indywidualnych predyspozycji lub np. odporności na stres. Dużo z pewnością tkwi jednak w twoim nastawieniu. Ze stresem o wiele łatwiej sobie poradzić, jeśli masz pozytywne nastawienie. Warto posłużyć się tu przykładem – jeśli dostaniesz w pracy trudne zadanie do wykonania, nie traktuj go jako problemu czy źródła napięcia, lecz jako przeszkodę, którą pokonasz, a nagrodą za to będzie osiągnięcie zamierzonego celu.

Oprócz tego istotny wpływ na to, jak odczuwasz stres i jak szybko możesz go pokonać, mają wpływ takie czynniki jak np. jadłospis, aktywność fizyczna czy wypoczynek. Warto zadbać o zdrowy i regularny sen i wprowadzić do swojego menu owoce i warzywa bogate w składniki odżywcze. Kojąco działa również ruch – nie musisz profesjonalnie uprawiać sportu, z powodzeniem wystarczy umiarkowana aktywność fizyczna, np. spacery 3-4 razy w tygodniu.

Hormon stresu – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Hormon stresu to nic innego jak po prostu kortyzol. Obecnie nazw tych używa się często wymiennie, choć w rzeczywistości pierwsze z określeń nie jest do końca fortunne. Dlaczego?

Mianowicie w sytuacji stresowej faktycznie zwiększa się wydzielanie kortyzolu. Jest to jednak mechanizm obronny, który ma za zadanie szybko przygotować organizm na stawienie czoła konkretnemu stresorowi (lub ucieczkę przed przeciwnikiem). Trafniejszą nazwą byłby np. hormon działania.

Najwyższy poziom kortyzolu odnotowywany jest o poranku, z każdą kolejną godziną ulega on zmniejszeniu. Kortyzol zwiększa wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny, które również pobudzają organizm. Dzięki temu łatwiej poradzić sobie w obliczu zagrożenia lub stresu.

Na czym więc polega wpływ kortyzolu na nasze życie? Ujmując najkrócej pozwala ci na przystosowanie się do stresu oraz poniekąd łagodzi jego skutki. Hormon stresu jest niezwykle istotny w życiu każdego z nas. Jednak stres odczuwany zbyt często, przez długie lata, może mieć bardzo niekorzystne konsekwencje dla zdrowia.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here