Ile jest w stanie zarobić archiwista?

0
1420
archiwista

Czy archiwista pracując i łącząc w tym swoje zainteresowania i pasje może liczyć na dobre wynagrodzenie?  Okazuje się, że w kwestii dobrej płacy w tym zawodzie jest różnie. Zależy od paru czynników. Od czego zależy wysokość wynagrodzenia archiwistów oraz na jaką medianę zarobków mogą liczyć? 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ile-zarabia-archiwista/

Archiwista – Od czego zależą zarobki?

Przede wszystkim wysokość wynagrodzenia archiwisty będzie zależała od miejsca w którym jest zatrudniony. Będą to np. instytucje publiczne czy archiwa państwowe. Tam zarobki są raczej bardziej usztywnione.

Bardziej poluzowane są zarobki pracowników z sektora prywatnego. W prywatnych firmach archiwistycznych lub jako archiwista zakładowy, pensja jest zależna przede wszystkim od czynników rynkowych.

Istotna jest Twoja wiedza, doświadczenie i staż pracy. Ważne jest też wykształcenie i zakres obowiązków zawodowych. 

Zarobki będą różniły się też w różnych regionach kraju i większych miastach. Nikogo nie zdziw, że wpływ na to ma również zatrudnienie. Zdecydowanie więcej zarobisz jako osoba prowadząca własny biznes, niż pracownik etatowy.

Mediana zarobków archiwisty

Ze źródeł serwisów branżowych, które co roku analizują zarobki Polaków, jako archiwista w naszym kraju jako osoba na takim stanowisku jesteśmy w stanie przeciętnie zarobić 3340 zł brutto. Badanie uwzględniło wszystkie typy zatrudnienia archiwistów oraz szczeble zawodowe. 3340 zł jest to mediana oznaczająca, że połowa wszystkich archiwistów zarabia kwoty znajdujące się w przedziale od 2830 do 4080 zł. 

Pozostali dzielą się na połowę, która dzieli się na dwie ćwiartki. Pierwsza ćwiartka to osoby zarabiające kwoty poniżej 2830 zł brutto. Będą to przede wszystkim młodzi archiwiści czy praktykanci. 

Kolejna ćwierć z nich to szczęśliwcy zarabiający więcej niż 4080 zł brutto. Są głównie kadry kierownicze oraz kustosze.

Dodatkowe świadczenia wynikające z pracy na takim stanowisku

Zostało przeprowadzone jeszcze jedno badanie, z którego wynika, dość często zdarza się, że jako archiwista otrzymasz w pracy dodatkowe świadczenia. 

Nawet 16 % badanych przyznało, że otrzymują od szefa bony towarowe czy inne profity. Jest to około 1/5 wszystkich archiwistów. 

Zazwyczaj  podarowane są one z okazji zbliżających się świąt.

Nieco więcej, bo już 19 %, może liczyć na dofinansowanie zajęć sportowych dla siebie lub swoich dzieci. 

23 % archiwistów ma zapewnione leczenie w prywatnej służbie zdrowia. 

A 29 % z nich otrzymuje świadczenia socjalne (dodatki z powodu posiadania dzieci lub z powodu niepełnosprawności).

Zobacz też: http://www.blogprasa.pl/w-jaki-sposob-zostac-audytorem/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here