Jak dbać o kołdry z jedwabiu?

0
436

Dobra, odpowiednio izolująca i miękka kołdra to sposób na zdrowy i regenerujący sen. Do wyboru mamy różne tworzywa wykonania. Czasem nawet podczas zakupu nie zdajemy sobie sprawy z tego, z czego dana kołdra została wykonana, ponieważ nie mamy zwyczaju patrzenia na metkę. Jak się okazuje, warto to weryfikować.

Jaką kołdrę wybrać?

Najtańsze kołdry są wykonane zwykle z poliestru. Co prawda to zakup na każdą kieszeń, ale nietrwały. Co jakiś czas należałoby taki produkt wyprać, a w przypadku włókien syntetycznych niskiej jakości robi się to problemem, ponieważ z pralki zwykle wychodzą zniszczone. Droższe kołdry wytrzymują co prawda pranie, ale brak im innych zalet, jak na przykład hipoalergiczność czy delikatność.

Te wszystkie zalety posiadają zaś kołdry jedwabne. Ta inwestycja nie tylko się opłaca, ale tak naprawdę nawet się zwraca, ponieważ zamiast kupowania kilku kołder sztucznych, wystarczy jedna porządna kołdra jedwabna.

Czy można prać w pralce kołdry jedwabne?

Chociaż raz na jakiś należy wyczyścić kołdrę z jedwabiu, absolutnie zakazane jest pranie w pralce. W ten sposób można zniszczyć szlachetną tkaninę. Nawet pranie na programie według producentów pralek przeznaczonym dla jedwabiu nie jest zalecane. Najlepiej przygotować sobie dwie miski wody o letniej temperaturze.

Do jednej z nich wsypujemy płatki mydlane, dobrze je rozpuszczamy i wkładamy kołdrę jedwabną. Staramy się nie ugniatać i nie pocierać mocno tkaniny, tylko delikatnie przesuwać ją w wodzie. Jeśli jest na niej jakaś plama, można wcześniej ją namoczyć, ale tylko samą pianą z płatków mydlanych. Mocny detergent mógłby odbarwić jedwab.

Jak suszyć jedwab?

Po upraniu kołdry przekładamy ją do miski z czystą wodą i delikatnie płuczemy. Nie wykręcamy, ale rozkładamy delikatnie do wysuszenia, najlepiej na zewnątrz, ale nie tam, gdzie świeci bezpośrednie ostre słońce.

Najlepszą metodą suszenia prania z jedwabiu jest na płasko, na ręcznikach w przewiewnym miejscu. Tkanina dość szybko schnie. Nie prasujemy jej, dlatego tak ważne, by dobrze ją rozłożyć podczas suszenia. Upraną kołdrę znowu można używać przez wiele miesięcy. Nie trzeba często poddawać jej takim zabiegom, ponieważ jest hipoalergiczna, a więc alergeny nie namnażają się na niej szybko.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here