Jak należy pielęgnować soczewki?

0
1015
Jak należy pielęgnować soczewki

Soczewki kontaktowe to niezwykle wygodny sposób korygowania wady wzroku, pod warunkiem przestrzegania zasad ich noszenia oraz właściwej pielęgnacji. W przypadku soczewek jednorazowych – sprawa jest prosta. Po używaniu ich przez jeden dzień, po prostu wyrzucamy je do kosza i następnego ranka zakładamy nowe szkła. Nieco inaczej wygląda pielęgnacja soczewek w przypadku dwutygodniowych lub o dłuższym terminie ich używania.

Co potrzebne jest do pielęgnacji soczewek dwutygodniowych?

Podstawowe wyposażenie każdego użytkownika soczewek kontaktowych, których chce nosić je dłużej niż jeden dzień, to specjalny płyn czyszcząco-dezynfekujący oraz opakowanie do przechowywania szkieł przez noc. Marka Acuvue proponuje pielęgnacyjny płyn wielofunkcyjny zapewniający podwójną dezynfekcję zabijającą szkodliwe zarazki i bakterie oraz usuwający wszelkiego rodzaju osady białkowe. W komplecie z płynem, którego ilość wystarcza na ok. 1,5 miesiąca używania, dostępne jest również specjalne pudełeczko, do przechowywania szkieł kontaktowych. Dzięki temu pielęgnacja soczewek jest prosta jak nigdy dotąd.

Rutyna pielęgnacji soczewek kontaktowych

Zaczynając noszenie soczewek kontaktowych, które nadają się do użytku dłużej niż przez jeden dzień, musimy wypracować sobie specjalną rutynę ich zakładania i zdejmowania. Ważne więc, aby przygotowując się do noszenia szkieł kontaktowych, w trakcie konsultacji z okulistą lub optometrystą, poznać sposoby pozwalające na bezpieczne zdjęcie czy założenie soczewek i przechowywanie ich w odpowiednich warunkach – więcej informacji na: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/pielegnacja-soczewek

Przed każdym zdjęciem czy założeniem soczewek koniecznie musimy więc umyć ręce, najlepiej delikatnym mydłem, i osuszyć je ręcznikiem niepozostawiającym strzępków tkaniny lub papieru. Jeżeli zdejmujemy soczewki, przygotowując się do snu, przytrzymujemy następnie delikatnie dolną powiekę środkowym palcem, a palec wskazujący przybliżamy do powierzchni oka, aż do dotknięcia krawędzi soczewki. Pozwoli nam to delikatnie zsunąć ją na białą część oka. Następnie delikatnie ściskamy soczewkę, używając do tego celu kciuka i palca wskazującego i w ten sposób wygodnie wyjmujemy ją z oka. Soczewkę należy umieścić w zagłębieniu dłoni i polać kilkoma kroplami płynu dezynfekującego, np. marki Acuvue. Pocierając ją, usuwamy wszelkie zanieczyszczenia, a na koniec spłukujemy, używając tego samego płynu. Następnie umieszczamy soczewkę w odpowiedniej przegródce opakowania i zalewamy ją również płynem dezynfekująco-czyszczącym. Tak samo postępujemy z drugą soczewką, a na drugi dzień będą one gotowe do wygodnego noszenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here