Mam gorączkę – czy to koronawirus?

0
993
Mam gorączkę - czy to koronawirus

Wzrost temperatury ciała stanowi jeden z objawów, który jednoznacznie może kojarzyć się z zarażeniem wirusem SARS-CoV-2. Nie można jednak w każdym przypadku popadać w panikę. W okresie zwiększonych zachorowań na grypę lub występowania większej ilości przeziębień, należy dokładnie obserwować swoje ciało i reakcje własnego organizmu. Kiedy warto się zaniepokoić? Czy gorączka zawsze oznaczać będzie zachorowanie na COVID-19? Jak należy się zachować?

Prawidłowa temperatura ciała

Określenie prawidłowej temperatury ciała u zdrowej osoby, nie jest wcale tak prostym zadaniem. Okazuje się bowiem, że w zależności od zastosowanej metody pomiarowej, poszczególne wyniki mogą się od siebie różnić. Za prawidłową temperaturę ciała należy uznać zakres mieszczący się w przedziale wynoszącym 36,4 do 37,2 stopni Celsjusza.

Za stan podgorączkowy należy uznać temperaturę, która nie przekracza 38 stopni Celsjusza. Wyższa wartość informuje, iż wystąpiła gorączka. Jeśli temperatura ciała człowieka przekracza 40 stopni Celsjusza, mogą pojawić się różnego rodzaju dolegliwości, takie jak majaczenie lub utrata orientacji.

Objawy zakażenia koronawirusem

Adamed.expert podaje, iż objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wiążą się z występowaniem gorączki, suchego kaszlu oraz bólem mięśni lub uczuciem zmęczenia. Ponadto duża grupa pacjentów odczuwa duszności w klatce piersiowej. W szczególności u dzieci, zaobserwować można także biegunkę. Koronawirus a gorączka, to elementy bardzo często ściśle powiązane. Temperatura ciała przekracza wówczas 38 stopni Celsjusza. Należy jednak pamiętać o tym, iż część osób zakażonych, może przejść chorobę w sposób całkowicie bezobjawowy.

W jaki sposób odróżnić COVID-19 od grypy?

Koronawirus w dalszym ciągu atakuje ludzi na całym świecie. Jak odróżnić do od tradycyjnej grypy lub przeziębienia. Przede wszystkim należy dokładnie obserwować pojawiające się objawy chorobowe. W przypadku grypy, oprócz podwyższonej temperatury, dochodzą również takie elementy, jak:

– ból mięśni i stawów,
– ból gardła,
– ból głowy,
-dreszcze.

Przy przeziębieniu natomiast temperatura jest niższa i rzadko przekracza stan podgorączkowy. Spotkać można się za to z katarem, bólem zatok i gardła. Warto również przeanalizować, czy istniała możliwość bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną lub sprawdzić, czy w ostatnim czasie zachorował ktoś z najbliższego otoczenia. Do refleksji powinny zmusić również odbyte w ostatnich tygodniach podróże zagraniczne. Więcej informacji o objawach COVID-19 znaleźć można za pośrednictwem serwisu https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/jak-przebiega-zakazenie-COVID-19-u-doroslych-zdrowych-i-w-grupie-ryzyka

Jak zachować się w przypadku podejrzenia zachorowania?

W przypadku zaobserwowania u siebie objawów mogących świadczyć o zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, należy udać się własnym środkiem transportu do oddziału zakaźnego. Można także powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną. Bezwzględnie należy ograniczyć kontakt z innymi osobami, w celu niedopuszczenia do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here