Rozwój naszego malucha ma dla nas znaczenie. Dzisiaj rodzice zastanawiają się nad tym czy ich noworodek prawidłowo się rozwija. Mamy dla porównania informacje, jakie znajdujemy w Internecie. Pamiętajmy o tym, że dzieci rozwijają się bardzo różnie. Nie ma jednego kalendarza dla wszystkich dzieci aczkolwiek, jeśli jakiś stan u dziecka utrzymuje się długi czas to może nas to niepokoić i trzeba nad tym u dziecka popracować.
Musimy też trochę inaczej patrzeć na przechwalanie się rodziców odnośnie tego, co ich niemowlęta potrafią robić. Często rodzice wyolbrzymiają to, bo chcą się w ten sposób się dowartościować. Nie widzimy ich, nie mamy kontaktu z dzieckiem, dlatego mogą oni pisać to, co im się podoba, bo weryfikacja tego będzie bardzo trudna.
Pierwszy kwartał życia dziecka
Do pierwszego kwartału zalicza się pierwszy do trzynastego tygodnia życia noworodka. Pierwszy tydzień jest dla nas kluczowy tym bardziej, jeśli to nasze pierwsze dziecko. W tym czasie dziecko wygląda trochę inaczej, dochodzi powoli do siebie po urodzeniu. Ma lekko zniekształconą głowę czy opuchnięte oczy. W trym czasie dziecko bardzo dobrze słyszy, nieźle widzi i porozumiewa się z nami płaczem. W drugim tygodniu pojawia się odruch chwytania, czyli jeśli damy dziecko do ręki palca to mocno go zaciśnie. Dziecko wtedy ma coraz bardziej wyrobiony odruch ssania i szukania.
W trzecim tygodniu dziecko coraz więcej się rusza, krzyczy i coraz mniej będzie spał. W tym okresie dziecko zaczyna rozpoznawać zapach swojej mamy, coraz lepiej widzi i zna nasz głos. W czwartym tygodniu wkłada rączkę do buzi, skupia wzrok na twarzy czy reaguje na głośne i ostre dźwięki. W piątym tygodniu dziecko wykazuje coraz większe zainteresowanie sobą, płacze łzami czy skupia się coraz dłużej na twarzach i przedmiotach.
W kolejnych tygodniach dziecko zaczyna się uśmiechać do wszystkich czy zauważa, że rzeczy i osoby gdzieś znikają. Pojawia się też obawa, że mogą nie wrócić już, dlatego często po wyjściu rodziców dziecko reaguje płaczem. W ostatnim trzynastym tygodniu pierwszego kwartału dziecko zaczyna się uczyć coraz pilniej i rozwijać. Można zacząć mu wprowadzać zabawki edukacyjne i misie.
Drugi kwartał
Drugi kwartał to czas liczony od 14 do 26 tygodnia. W tym czasie dziecko zaczyna marudzić i stękać, bo jest głodne albo złe. Jeśli ma mokro to powiadamia o tym rodziców. Jeśli jest wesołe go gaworzy. W ostatnim tygodniu drugiego kwartału dziecko zaczyna reagować gestami na to, co się dzieje i co myśli na temat tego, co robimy. Zaczyna również rozumieć coraz więcej z tego, co się do niego mówi i z dzieckiem zaczynamy powoli mieć oraz lepszy kontakt. U dziecka wtedy rozwija się mózg i wzrok, dlatego jest coraz większym i lepszym obserwatorem. W jego głowie kodują się różne odgłosy grzechotek czy pluszowego misia.
Trzeci kwartał
Trzeci kwartał to 27 do 39 tygodnia życia noworodka. W tym czasie wiele się zmienia i dziecko staje się coraz bardziej bystre. W 27 tygodni dziecko zaczyna rozpoznawać i naśladować dźwięki, okazuje radość na widok znanych mu osób, okazuje również lęk przez obcymi. W 33 tygodniu zaczyna już sięgać po konkretne przedmioty, ćwiczy również przekładanie zabawek z jednej ręki do drugiej.
Zaczyna poznawać, co to jest odległość, jaką ma do pokonania żeby dostać się do rzeczy, którą jest zainteresowany. W 39 tygodniu, czyli w ostatnim tygodniu trzeciego kwartały dziecko zaczyna samodzielnie jeść, pojawia się również pierwsze stawianie kroków z poparciem i pomocą rodziców. Dziecko w tym czasie potrafi dopasować przedmioty do siebie czy spontanicznie się śmiać.
Czwarty kwartał
To czas od 40 do 52 tygodnia. Życie dziecka z tygodnia na tydzień się zmienia i poznaje ono coraz więcej otaczającego go świata. W 40 tygodniu dziecko zaważa różnice pomiędzy przedmiotami, okazuje niezadowolenie czy bada przedmioty, które wpadają mu w ręce. Potrafi również działać celowo i przystosowywać się do nowych sytuacji, w jakich przyszło mu się znaleźć. W ostatnim tygodniu czwartego kwartału, czyli w 52 dziecko jest już bardzo dobrze rozwinięte.
W tym czasie dziecko samodzielnie wstaje, reaguje na swoje imię, a nawet wypowiada pierwsze słowa. W tym czasie dziecko, które prawidłowo się rozwija jest w stanie podpierając się o meble przejść po pokoju. Może stać, bawić się pilą albo reagować na proste polecenia. Jeśli prosimy o jakąś zabawkę to dziecko pokazuje ją wzrokiem i paluszkiem. Dziecko w tym czasie już wie, kto jest znajomym, a kto jest obcym i to pokazuje i okazuje. W tym czasie dziecko kojarzy konkretne osoby i ich imiona.