Pokój dla chłopca i dziewczynki

0
818
pokój dla dziewczynki

Kiedy nasze dzieci są malutkie, nie patrzą na to, jak urządzony przez nich pokój wygląda. Sprawa trochę komplikuje się, kiedy dziecko rośnie i marzy o tym, żeby mieć pokój w takim kolorze, w jakim marzy.

Nie od dziś wiadomo, że dziewczynki lubią kolor różowy, a chłopcy lubują w niebieskim, czy szarym. Mając małe mieszkanie i jeden pokój, w którym mieszkają dzieci niełatwo jest podzielić go tak, żeby i córka, i syn czuliby się swobodnie i dobrze. Pokój dla chłopca i dziewczynki to nie lada wyzwanie, ale możemy go urządzić w taki sposób, że nasze pociechy będą zadowolone.

Przede wszystkim najważniejsze są kolory. Nie idźmy sztampowo i nie malujmy ich kolorami różu i błękitu. Najlepszy jest tu neutralny jasny kolor. Na przykład beżowy, albo ewentualnie szary. Ale pamiętajmy, że to pokój dla naszych dzieci i to one mają się czuć tam dobrze. Możemy więc zapytać ich, jaki kolor chcieliby w swoim pokoju. wybierając odpowiednią barwę, zapytajmy sprzedawcę, które z tych farb umożliwiają rysowanie po nich. Dzieci mogą same tworzyć swoje obrazki na ścianach. Możemy sobie tylko wyobrazić, jaka będzie ich radość i zadowolenie.

Ogólnie chyba największym naszym zmartwieniem jest rozkład łóżek. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe, ale tu też warto zapytać swoje pociechy, czy takie rozwiązanie wchodziłoby w grę. Można podać bardzo dobre argumenty – piętrowe łóżko oznacza więcej miejsca na zabawki. Jeśli czujemy, że będą kłócić się o to, kto będzie spał na dole, a kto na górze, można rozwiązać to w taki sposób, że chłopiec będzie spał tydzień u góry, a po tygodniu będzie zmiana i to dziewczynka tam będzie spała.

Mamy już więc wybrany kolor ścian, oraz najważniejszy mebel w pokoju – łóżko. Ale przecież dzieci muszą gdzieś odrabiać lekcje, gdzieś się bawić i mieć miejsce na swoje ubrania, książki i zabawki. Tu musimy wszystko dokładnie rozplanować, aby pokój dzieci nie był wypełniony meblami, a one nie miałyby miejsca na to, aby swobodnie się po tym pokoju poruszać. Musimy wykorzystać każdy róg, każdą wolną przestrzeń.

pokój dla chłopca i dziewczynki

Musimy też zrobić tak, żeby rozdzielić miejsce dla dziewczynki i dla chłopca, to będzie wspólny pokój, ale każde z nich powinno mieć swoją małą część. Rozejrzyjmy się za meblami, które mają dużo półek, ponieważ zmieści się na nich bardzo dużo rzeczy. Przy tym musimy pamiętać, że najważniejsze rzeczy, których dziecko używa powinny być w zasięgu jego ręki. Bezsensowne jest umieszczanie przyborów, które często potrzebuje do szkoły, jak nie może tego sięgnąć, bo jest za wysoko.

Podobnie z ubraniami – tu również należy rozmieścić je w taki sposób, aby dziecko mogło swobodnie je sięgnąć. To też pierwszy duży krok do ich samodzielnego ubierania, więc ma to swoje zalety. Biurko do odrabiania lekcji może być jedno, ale niech będzie dłuższe, niż takie standardowe. Wtedy zarówno syn jak i córka będą mogli wspólnie odrabiać lekcje siedząc obok siebie. a po lekcjach jak wiadomo zabawa. I tu ważna uwaga – nie mieszajmy zabawek dzieci, nie łączmy lalek z samochodami.

Każde z nich powinno mieć oddzielne miejsce na swoje misie, gry, czy samochody. Nie będzie wtedy niepotrzebnych kłótni i nieporozumień. No i przy okazji będziemy widzieć, kto po sobie sprząta. Jeżeli mamy dość miejsca pod piętrowym łóżkiem, to możemy zakupić przeźroczyste duże pudła i tam schować wszystkie lalki, maskotki, czy klocki. Opiszmy każde z pudeł, a może dzieci będą chciałby je pokolorować tak, żeby były kolorowe? Kolejna rzecz, to dywan, dość istotna rzecz w dziecięcym pokoju. Może być kolorowy, w różne wzory, albo też po prostu ciemny, wtedy i widać aż tak brudu i nie będziemy mieć z tym aż takiego problemu.

pokój dla chłopca

Jeśli boimy się, że dywan szybko się zniszczy i będą na nim plamy, których już nie damy rady usunąć, to wybierzmy wykładzinę. Jest tańsza i nie będzie nam jej żal wyrzucać po jakimś czasie. Bardzo często pokój dzieci tworzą różnego rodzaju dodatki w postaci zdjęć w zabawnych i kolorowych ramkach, obrazków na ścianie no i oczywiście zabawek.

Nie przesadzajmy jednak z tym ostatnim, zbyt dużo różnych klocków, czy maskotek to niepotrzebne zajmowanie miejsca, które mogłoby być wykorzystane w inny, bardziej praktyczny sposób, a my możemy te rzeczy, którymi się już nie bawią nasze dzieci, oddać dla innych bardziej potrzebujących. Może się wszystkim wydawać, że pokój dziecięcy urządzić jest bardzo łatwo, ale w przypadku chłopca i dziewczynki takie proste już nie jest, tym bardziej, kiedy mamy mało miejsca i trzeba rozplanować to wszystko w przemyślany sposób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here