Jak pozbyć się różnych plam z dywanu?

0
1352
Jak pozbyć się różnych plam z dywanu

Wszyscy chcemy, aby pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach były funkcjonalne. Dla przeważającej większości z nas niezmiernie istotne jest również to, aby prezentowały się one w sposób atrakcyjny pod względem wizualnym. Dywany bez wątpienia pełnią rolę zarówno użytkową, jak i dekoracyjną. Aby jednak wyglądały świeżo, należy o nie odpowiednio zadbać.

Jak usunąć uporczywe plamy z wina czy tłuszczu?

Wiele osób zastanawia się, jaki dywan do salonu wybrać. Nie da się bowiem ukryć, że jest to jedno z pomieszczeń, w którym umieszczamy chodniki. Jednak bez względu na to, jaki produkt wybierzemy, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby był czysty. Niestety, na włóknach stosunkowo często powstają plamy. Jednymi z najczęściej powstających są te z tłuszczu i wina. Na szczęście w prosty sposób możemy je usunąć. Wystarczy posypać zabrudzenie sodą i pozostawić je tak na około półtorej godziny. Proszek bez trudu wchłonie rozlany płyn. Po tym czasie należy odkurzyć miejsce po plamie.

Co jeśli ubrudzimy dywan tuszem?

Nie jest problemem większości osób, ale jeżeli już się pojawi, zabrudzenia prezentują się wyjątkowo nieatrakcyjnie. Możemy je jednak zwalczyć wykorzystując nieskomplikowany, domowy sposób. W tym celu należałoby użyć mleka oraz mąki ziemniaczanej. Oba składniki trzeba ze sobą połączyć. Powstałą mieszankę nanosimy na plamę i pozostawiamy na kilka godzin. Po upływie tego czasu odkurzamy tkaninę. 

Zabrudzenia z wosku. Jak im zaradzić?

Bez względu na to, czy sięgamy po tanie dywany czy po te nieco droższe, zależy nam na tym, aby utrzymywać je w czystości. Miłośnicy świeczek nierzadko narzekają na ślady z parafiny. Są one trudne do usunięcia, bo bardzo szybko zastygają. Dobrym pomysłem będzie położenie na wosku ręcznika. Może być papierowy. Następnie należy przeprasować plamę żelazkiem. Trzeba jednak zachować ostrożność, aby dywan nie uległ zniszczeniu. Ciepło żelazka sprawi, że wosk ponownie się roztopi, a ręczniki go wchłoną.

Podsumowując wyżej zebrane rozważania, bez większych trudności można stwierdzić, że utrzymywane w czystości tkaniny prezentują się w sposób atrakcyjny wizualnie. Nierzadko jednak powstają na nich uporczywe i trudne do usunięcia zabrudzenia. Na szczęście możemy je zniwelować, i to w większości wykorzystując domowe sposoby. Warto jednak po ich zastosowaniu umyć miejsce, w którym powstała plama, wykorzystując łagodny preparat przeznaczony do pielęgnacji i wodę, najlepiej letnią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here